Дзвоніть: +38 (067) 242 82 22

Лікування синдрому Дюшена стовбуровими клітинами


Використання стовбурових клітин допомагає зменшити експресію дистрофіну та послабити симптоми захворювання.

  1. Good Cells
  2. Послуги
  3. Неврологія
  4. Синдром Дюшена

Безпечні стовбурові клітини

Покращення стану м'язів з допомогою стовбурових клітин

М'язова дистрофія Дюшена — це серйозне захворювання, що загрожує не тільки здоров'ю, а й життю. На жаль, це захворювання є генетичним і його неможливо повністю вилікувати. Однак, стан можна покращити, в тому числі з використанням мезенхімальних стовбурових клітин.

Сулік Роман Володимирович, лікар-координатор програм клітинної терапії, лікар вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук.

Heading photo

М'язова дистрофія Дюшена лікування

Синдром Дюшена (Дюшена хвороба) або м’язова дистрофія Дюшена відноситься до прогресуючих м’язових дистрофій. При синдромі Дюшена скелетні м’язи та серце поступово стоншуються та погіршують свої функції.Хвороба є вродженою та в більшості випадків передається генетично від мами-носія до сина. Зазвичай, м’язова дистрофія Дюшена має такі симптоми, які починають проявлятися у віці 6 років. До них належать: ослаблення м’язів; проблеми з диханням;● швидка втомлюваність;● затримки у розвитку та проблеми з навчанням; хода навшпиньках тощо.
Все більш перспективним та успішним є застосування нових методів, зокрема, клітинної терапії. Для лікування синдрому Дюшена клініка регенеративної медицини GOOD CELLS пропонує використання мезенхімальних стовбурових клітин жирової тканини та екзосом від різних типів МСК.

Heading photo

Синдром Дюшена протокол

Показання:
Дане лікування показане пацієнтам із діагностованим синдромом Дюшена.
Протипоказання:
онкологічні захворювання або їх наявність в анамнезі за останні 5 років;психічні розлади.

Heading photo

Синдром Дюшена лікування

Як мезенхімальні стовбурові клітини впливають на перебіг синдрому Дюшена?
Ці клітини здатні виробляти багато різноманітних мРНК та мікроРНК, які регулюють експресію генів, в тому числі білка дистрофіна. Саме цей білок є причиною виникнення симптомів захворювання. Завдяки зменшенню його експресії, патологічний процес в м’язах призупиняється або зменшується. У результаті прояви захворювання знижуються, а якість життя пацієнта зростає.

Безпечні стовбурові клітини

Процес лікування

  • 1. Консультація з менеджером

    Зв'яжіться з нашими менеджерами. Це ні до чого вас не зобов'язує. Вони радо дадуть відповідь на усі ваші запитання. Це потрібно для того, щоб визначити як саме ми можемо допомогти.
    На цьому етапі нам необхідно отримати ваші медичні дані для підтвердження діагнозу. За потреби буде проведена онлайн-консультація з лікарем.

    Програма лікування може складатися із одного або декількох візитів, залежно від складності вашого випадку.

  • 2. Консультація з лікарем

    Всі програми лікування починаються з підтвердження діагнозу. На особистій консультації з лікарем ви зможете з'ясувати всі подробиці програми та отримати персональний прогноз ефективності лікування. Ми детально вивчимо всі ваші медичні дані, щоб упевнитися, що терапія буде для вас ефективна. Лікування проходить у нашій клініці у Києві.
    Курс розробляється індивідуально. Він може тривати від 3 днів.

  • 3. Оцінка стану пацієнта

    Лікар оцінить вашу готовність до клітинної терапії. Якщо все гаразд, він призначить власні* або донорські стовбурові клітини. Також лікар може порекомендувати застосування інших біотехнологічних продуктів.
    *У разі призначення власних клітин вам проведуть завушну панч-біопсію. Це операція під анестезією, що триває 15 хвилин. Глибина панчу – до 4-х мм, діаметр – до 3-х мм.

  • 4. Підготовка продукту із стовбурових клітин

    ВЛАСНІ КЛІТИНИПісля забору біоматеріалу наша команда біотехнологів приготує терапевтичну дозу стовбурових клітин. У лабораторії вони виділять стовбурові клітини зі зразка. Далі виростять необхідну кількість клітин, протестують їх та створять клітинний продукт для лікування. Зазвичай, термін виробництва не більше 21 дня.
    КЛІТИНИ ДОНОРАЗа призначенням лікаря біотехнолог підбере готовий зразок клітин донора із нашого кріобанку. Всі зразки там заздалегідь пройшли перевірку на безпечність.
    У цьому випадку введення клітин можливе уже після діагностики та медикаментозної підготовки.
    ОБРОБКА ЦИТОКІНАМИЛікар може призначити введення клітин, оброблених туморнекротичним фактором. У такому випадку обробка клітин проводиться за 5-7 днів до приїзду пацієнта, тому це необхідно обговорити завчасно.

  • 5. Початок лікування

    Всі курси лікування обов’язково включають попередню діагностику, аналізи та обстеження. Це можуть бути УЗД, МРТ, КТ, ЕКГ та інші показані пацієнтам тести та скринінги.

    За результатами діагностики лікар призначить вам медикаментозну терапію у вигляді внутрішньовенної інфузії та внутрішньом'язової ін'єкції.

  • 6. Введення клітинного продукту, фаза регенерації

    Під час лікування лікар може призначити внутрішньовенну клітинну терапію або місцеве введення продукту.

  • 7. Медичний висновок та рекомендації лікаря

    Лікар огляне вас, проведе аналіз та порадить, як підтримувати або покращити ситуацію. Після закінчення курсу ви отримаєте документи, де будуть вказані:
    діагноз;
    результати клініко-лабораторних та інструментальних обстежень;
    методики лікування;
    рекомендації лікаря.

    Ваш персональний менеджер буде залишатися з вами на зв'язку для контролю виконання рекомендацій лікаря, фіксації позитивної динаміки та координації одужання.

  • 8. Підтримуємо зв'язок

    Перші результати лікування можна побачити вже через два тижні після процедури. Але основні результати спостерігаються вже після регенерації організму. Зазвичай, це відбувається через 3‒6 місяців після лікування.
    У цей період з вами поспілкується менеджер та запропонує заповнити анкету. Лікар поцікавиться успіхами у лікуванні, а ви зможете поставити свої питання.

    Протягом усієї програми ви будете мати персонального менеджера. Він забезпечить постійну комунікацію між вами та клінікою. А після завершення програми продовжить підтримувати зв'язок із вами, щоб відстежувати позитивну динаміку.

Наука

Наукове обґрунтування 

1. Human Umbilical Cord Mesenchymal Stem Cells in the Treatment of Duchenne Muscular Dystrophy: Safety and Feasibility Study in IndiaУ даному клінічному дослідженні взяло участь 16 учасників (хлопчики віком 5-18 років) із м'язовою дистрофією Дюшена. 11 з них були в експериментальній групі та 5 – в контрольній. Учасникам експериментальної провели ін’єкцію препарату із мезенхімальними стовбуровими клітинами пуповини (2 млн/кг маси тіла). Після терапії за учасниками спостерігали до 3 років із середнім значенням 1,5 року. 
Верхні кінцівки:Перед лікуванням сила м’язів проксимального відділу верхньої кінцівки та дистального відділу верхньої кінцівки була відповідно 3,45 ± 1,0357 і 4,090 ± 0,8312.Через 1 рік після лікування залишалася стабільною або дещо зросла (значення 3,78 та 4.22). У контрольній групі у 3/5 пацієнтів спостерігалося незначне, але статистично не значуще зниження сили м’язів проксимального відділу верхньої кінцівки (середнє значення 3,0 (1,0)) і у всіх спостерігалося зниження сили на одиницю (середнє значення 3,0 (1,0).
Нижні кінцівки:Експериментальна група перед терапією мала силу 2,0909 ± 0,8312 і 3,1181 ± 0,8738 у м'язах дистальних і проксимальних відділів нижніх кінцівок відповідно. Через 1 рік (N = 9) у 4/9 суб’єктів спостерігалося збільшення сили на 1 одиницю в дистальному відділі нижньої кінцівки (середнє значення 3,78 (0,97)), а у 8/9 суб’єктів спостерігалося збільшення сили в проксимальному відділі нижньої кінцівки на одиницю, середнє 3,11 (1,05). У контрольній групі в середньому сила кінцівок знизилася на 1-2 одиниці.
Також експериментальна група через рік отримала покращення стабільності м’язової функції в м’язах згиначів стегна, розгиначів стегна, абдукторів стегна та параспінальних м’язів, порівняно з групою, яка не отримувала лікування.Автори дослідження вважають, що використання мезенхімальних стовбурових клітин пуповини є безпечним та ефективним для лікування м’язової дистрофії Дюшена.
Джерело:Rajput BS, Chakrabarti SK, Dongare VS, Ramirez CM, Deb KD. Human Umbilical Cord Mesenchymal Stem Cells in the Treatment of Duchenne Muscular Dystrophy: Safety and Feasibility Study in India. J Stem Cells. 2015;10(2):141-56. PMID: 27125141.
2. Efficacy of stem cell therapy in ambulatory and nonambulatory children with Duchenne muscular dystrophy - Phase I-IIУ статті описуються 9 випадків використання мезенхімальних стовбурових клітин Вартонових драглів для лікування м’язової дистрофії Дюшена. Пацієнти отримали внутрішньоартеріальну або внутрішньом’язову ін’єкцію препарату з МСК дозою 2 млн/кг маси тіла.Під час спостереження пацієнтів після терапії було виявлено збільшення м’язової сили та покращення показників тестів легеневої функції. Крім того, у двох із дев’яти пацієнтів спостерігали позитивні результати панелі реактивного антигену.
Вчені зробили висновок, що така терапія є безпечною та може застосовуватися для покращення функцій м’язів при синдромі Дюшена.
Джерело:Dai A, Baspinar O, Yeşilyurt A, Sun E, Aydemir Çİ, Öztel ON, Capkan DU, Pinarli F, Agar A, Karaöz E. Efficacy of stem cell therapy in ambulatory and nonambulatory children with Duchenne muscular dystrophy - Phase I-II. Degener Neurol Neuromuscul Dis. 2018 Oct 26;8:63-77. doi: 10.2147/DNND.S170087. PMID: 30498389; PMCID: PMC6207384.

Безпечні стовбурові клітини

Часті питання

  • Скільки живуть з м’язовою дистрофією Дюшена?

    На жаль, хвороба є невиліковною, тому основна терапія направлена на максимальне продовження життя та покращення його якості.
    Зазвичай, люди з такою патологією живуть 20-30 років, однак є випадки, коли хворі доживають до 40. Однак, варто зважати, що за допомогою сучасних методів лікування тривалість та якість життя можна значно покращити.

  • Яке лікування міодистрофії Дюшена?

    Стандартна терапія включає медикаментозне лікування, фізіотерапію та лікувальну фізкультуру.Проте, не у всіх випадках такі підходи є ефективними. Майже завжди організм потребує додаткових ресурсів для протистояння захворюванню. Такі ресурси може дати клітинна терапія. Клініка регенеративної медицини GOOD CELLS пропонує сучасне та ефективне лікування міодистрофії Дюшена з використанням мезенхімальних стовбурових клітин. МікроРНК, які виділяють ці клітини, допомагають блокувати експресію гена із мутацією та максимально сповільнювати розвиток хвороби.

  • Які ранні ознаки міодистрофії Дюшена?

    Перші симптоми захворювання найчастіше проявляються до 5 років та проявляються м'язовою слабкістю та зменшенню м’язової маси. Першими страждають ноги й таз, після цього хвороба починає прогресувати на руки та тулуб. В результаті цих змін, дитині стає все важче рухатися, з'являється слабкість, значно погіршується витривалість. Іноді, на ранніх стадіях захворювання може виникати тимчасове збільшення м’язів литки (псевдогіпертрофія).

  • Яка діагностика міодистрофії Дюшена?

    Основними способами діагностики міодистрофії Дюшена є: ДНК тест на наявність мутації; біопсія м’язів для визначення наявності мутантного білка; проведення електроміографії для визначення сили м’язів; при вагітності жінки-носія мутантного гену можливе проведення пренатальної діагностики.

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Синдром Дюшена: причини, прояви та методи лікування

Синдром Дюшена (хвороба Дюшена), або прогресуюча м’язова дистрофія – це важка, злоякісна форма генетично обумовленої міодистрофії. Міодистрофія Дюшенна це патологія м’язової системи, для якої характерна виражена слабкість м’язів, що стає помітною у ранньому віці (до 3-5 років), швидко прогресує та поширюється. Відбувається ураження скелетної, дихальної мускулатури та м’язової тканини серця. Вперше ця форма міодистрофії була описана в 1853 році французьким неврологом Дюшеном.

Міодистрофія Дюшена: що це таке та чому вона виникає

М’язова дистрофія Дюшена – це генетична патологія з рецесивним типом спадкування, пов’язана з мутацією одного з генів Х-хромосоми, а саме гена DMD, що кодує білок дистрофін. Хворіють переважно хлопчики, випадки синдрому Дюшенна у дівчат є дуже рідкісними, поодинокими, вони пов’язані з хромосомними аномаліями, каріотипом ХО, гонадотропним мозаїцизмом. Жінки можуть бути носіями дефектного гена, ймовірність народження в такої жінки хлопчика, хворого на міодистрофію Дюшена, чи дівчинки, що теж буде носієм, складає 50%. Також існує ймовірність народження хворої дитини у жінки, що не є носієм, внаслідок спонтанної мутації гена DMD у яйцеклітині. У жінок-носіїв відсутні типові для міодистрофії Дюшенна симптоми прогресуючої м’язової дистрофії з ранньою маніфестацією, але часто спостерігаються порушення функції серцевого м’яза, скелетних м’язів.
Дистрофін – білок, що входить до складу м’язових волокон, забезпечує зв’язок між білками в основі клітин і волокон м’язової тканини та мембранами, що їх оточують. Відсутність чи неповноцінність дистрофіну призводить до порушення стабільності складних білкових комплексів. Скорочення м’язових волокон супроводжується розтягуванням клітинних мембран. У нормі мембрани завдяки дистрофіну добре опираються таким навантаженням та зберігають цілісність, а при його дефіциті відбувається руйнування м’язових клітин (міоцитів). М’язова тканина поступово заміщується жировою та сполучною, її здатність скорочуватись знижується, втрачається м’язова сила та тонус, м’язи атрофуються.
При синдромі Дюшена дистрофін взагалі не синтезується, тому м’язова слабкість прогресує дуже швидко, хвороба має злоякісний перебіг з дебютом у віці 1-5 років і повним знерухомленням у віці 12-15 років. Середня тривалість життя хворих – 15-25 років, причиною смерті зазвичай стає серцева чи дихальна недостатність. Існує також доброякісний різновид прогресуючої міодистрофії, пов’язаний з мутацією гена DMD – міодистрофія Беккера. При цій патології кодується вкорочений білок дистрофін, м’язова дистрофія маніфестує у більш пізньому віці (8-10 років) та прогресує повільно.

Як розпізнати хворобу Дюшена: симптоми та ознаки

У дітей, хворих на міодистрофію Дюшенна, ранні ознаки можуть проявлятись вже на 1 році життя у вигляді незначного відставання термінів розвитку моторики. Дитина з синдромом Дюшена починає повзати, сидіти, самостійно зводитись на ноги та ходити пізніше, ніж передбачено нормами. При цьому хворий відрізняється від однолітків більш вираженою незграбністю, гірше тримається на ногах, часто спотикається, падає.
При синдромі Дюшена симптоми наростають поступово та стають більш вираженими на 3-4 році життя. Запідозрити прогресуючу м’язову дистрофію дозволяють такі ознаки:● патологічно підвищена втомлюваність – дитині важко подолати значну дистанцію, спуститися/піднятися сходами, після такої активності потрібен тривалий відпочинок;● формується характерна «качина хода», перевалювання з ноги на ногу;● дитині доводиться шукати додаткову опору, використовувати допоміжні прийоми, щоб підвестися з положення сидячи почіпки. Вона спирається руками спочатку на підлогу, потім на власні коліна, стегна (симптом Говерса);● скарги на болі у м’язах, спині;● поступова втрата моторних навичок, здобутих раніше.
При міодистрофії Дюшена симптоми, пов’язані з опорно-руховою функцією, можуть поєднуватись з іншими проявами:● відхилення у поведінці;● затримка мовленнєвого розвитку, порушення артикуляції;● труднощі з концентрацією уваги;● затримка фізичного розвитку, дефіцит маси тіла;● болі в області серця, пришвидшене серцебиття, задишка;● загальна слабкість, надмірна пітливість.
Атрофія м’язів при синдромі Дюшенна відбувається у певній послідовності. В першу чергу, уражаються м’язи стегон і тазового поясу, згодом патологічний процес поширюється вгору, охоплює спинні та плечові м’язи. Хворі мають характерну фігуру з тонкою талією, лопатками, що видаються, стирчать, і збільшеними литковими м’язами (відбувається їх псевдогіпертрофія за рахунок розростання жирової та сполучної тканини). Прогресуюча атрофія скелетної мускулатури супроводжується:● порушенням сухожильних рефлексів;● кістково-суглобовими деформаціями (викривлення хребта, деформації грудної клітки, стоп);● прогресуючими обмеженнями рухової активності (в середньому у 12 років підлітки втрачають здатність ходити, а в 15 взагалі не можуть здійснювати будь-які активні рухи);● порушенням функціонування дихальної мускулатури, скороченням життєвої ємності легень;● кардіоміопатією з комплексом серцево-судинних порушень (аритмії, нестабільний артеріальний тиск).

Як здійснюється діагностика синдрому Дюшена

При міодистрофії Дюшенна діагностика складається з:● вивчення клінічних симптомів, скарг, збору особистого та сімейного анамнезу;● загального та неврологічного фізикального обстеження – оцінки особливостей ходи, постави, тілобудови, м’язового тонусу та сили, об’єму рухів, перевірки рефлексів, чутливості, рухових і когнітивних функцій тощо;● інструментальних досліджень – різних видів електроміографії (ЕМГ), електронейроміографії (ЕНМГ), УЗД м’язів, електро- та ехокардіографії;● лабораторних досліджень – біохімічного аналіза крові на низку ферментів (креатінінкіназу, лактатдегідрогеназу, амінотрансферази), генетичного дослідження (пошук мутацій гену DMD). Якщо ДНК-аналіз не виявляє мутацій, для підтвердження діагнозу проводиться біопсія та гістологічне, імунохімічне дослідження м’язової тканини.
Проводиться диференційна діагностика з іншими вродженими міодистрофіями та міопатіями, запальними та метаболічними міопатіями, міостеніями, хворобами мотонейрону.

Як здійснюється лікування міодистрофії Дюшена

При міодистрофії Дюшенна лікування здійснюється у симптоматичному та патогенетичному напрямках (полегшує прояви хвороби Дюшена та впливає на механізм її розвитку). Складові лікування:● медикаментозна терапія глюкокортикостероїдами для уповільнення прогресування м’язової слабкості, підтримки дихальної та серцевої функції, зниження ризику ортопедичних ускладнень;● метаболічна терапія (вітаміни групи В та Д, препарати кальцію, Л-карнітин, коензим Q10), спрямована на покращення обмінних процесів та мінімізацію побічних ефектів медикаментозної терапії;● немедикаментозна терапія (ЛФК, масаж, механотерапія, фізіотерапевтичні процедури) у поєднанні з використанням ортопедичних виробів і технічних засобів реабілітації проводиться для підтримки фізичної активності, попередження контрактур;● респіраторна підтримка, моніторинг дихальної функції та газового складу крові, за потреби – організація штучної вентиляції легень. При помірному порушенні дихальної функції здійснюється маскова ШВЛ, на пізніх стадіях проводиться трахеостомія та апарат підключається до трубки.
Також ведуться розробки препаратів для відновлення синтезу дистрофіну шляхом впливу на одиниці генетичного коду. Наразі клінічна ефективність таких препаратів вважається недоведеною.

Профілактика хвороби Дюшена: як зменшити ризик ускладнень

Профілактика хвороби Дюшена поділяється на первинну та вторинну. Оскільки можливості сучасної медицини не дозволяють усувати генетичні мутації, первинна профілактика спрямована на попередження народження дітей з синдромом Дюшена. ЇЇ складові:● медико-генетичне консультування родин з обтяженим сімейним анамнезом, виявлення жінок-носіїв дефектного гену DMD на етапі планування вагітності;● пренатальна ДНК-діагностика плоду у жінок групи ризику.
Вторинна профілактика спрямована на попередження важких ускладнень у хворих з синдромом Дюшена. Її складові:● індивідуальна розробка схеми терапії глюкокортикостероїдами, ретельний моніторинг стану дитини для вчасного виявлення побічних ефектів;● регулярне проведення обстежень (лабораторні аналізи, ЕКГ та ЕхоКг, денситометрія, рентгенографія хребта) та оглядів у вузьких спеціалістів (ортопеда, кардіолога, пульмонолога, гастроентеролога та інших) для вчасного виявлення перших проявів ускладнень;● контроль проведення планових щеплень, імунізація від грипу та пневмококових інфекцій;● дієтотерапія (високий вміст білків, вітамінів та мікроелементів у раціоні), вітамінотерапія;● дозована, відповідна стану хворого та стадії захворювання фізична активність під контролем реабілітологів, інструктора ЛФК, медперсоналу, батьків. Зокрема, рекомендовані плавання, їзда на велосипеді, вправи на розтяжку;● використання допоміжних засобів для підтримки функціонування опорно-рухового апарату (ортези, вертикалізатори тощо);● навчання методів контроля дихальної функції та підтримки функціонального об’єму легень, полегшення відкашлювання.

Інноваційне лікування синдрому Дюшена стовбуровими клітинами

До інноваційних методів лікування синдрому Дюшенна та його ускладнень відноситься клітинна терапія (терапія стовбуровими клітинами). Стовбурові клітини чинять комплексний вплив:● протизапальний (полегшують прояви хвороби Дюшена);● протифіброзний (пригнічують процес заміщення м’язової тканини сполучною);● регенеративний (стимулюють відновлення пошкоджених внаслідок дефіциту дистрофіну клітин м’язової тканини).● Терапія стовбуровими клітинами в комплексі з традиційними методами лікування синдрому Дюшена сприяє покращенню функцій серцевого та скелетних м’язів, збільшенню фізичної витривалості та об’єму рухів. Прогресуюча м’язова дистрофія Дюшена – досить рідкісна, але дуже тяжка хвороба, що призводить до інвалідизації та ранньої смертності. На сьогоднішній день не існує медикаментозних чи немедикаментозних засобів, що могли б вилікувати міодистрофію Дюшенна. Лікування спрямоване на подовження тривалості та покращення якості життя хворих, підтримку опорно-рухової, серцевої, дихальної функції, зниження ризику важких ускладнень. Терапія синдрому Дюшена стовбуровими клітинами – інноваційний метод, що не замінює традиційні методи лікування, але може підвищити їх ефективність.

Зв'язок

Контакти

Ми дружні та відкриті — контактуйте з нами легко.

Адреса

Клініка і лабораторія GOOD CELLS03115, Україна, м. Київ, вул. Івана Крамського, 9

Телефон

+38 (067) 242 82 22

Made with