Дзвоніть: +38 (067) 242 82 22

Реабілітація після коронавірусу стовбуровими клітинами


COVID-19 виснажує організм. Стовбурові клітини пришвидшать регенерацію тканин та допоможуть повернути якість життя.

 1. Good Cells
 2. Послуги
 3. Пульмонологія
 4. Відновлення після коронавірусу

Безпечні стовбурові клітини

Відновлення організму після коронавірусу з допомогою стовбурових клітин

У багатьох людей після перенесеного COVID-19 знижується працездатність. Постійна втома і виснаження — реальна загроза вашому здоров'ю. У такому випадку варто звернутися до лікаря.

Сулік Роман Володимирович, лікар-координатор програм клітинної терапії, лікар вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук.

Heading photo

Реабілітація після COVID-19

Тимчасова втрата працездатності, загальне виснаження, структурні зміни в тканинах легенів, ураження нервової системи — це неповний список всіх ускладнень після COVID-19. За відсутності потенціалу організму до швидкої регенерації наслідки для здоров'я хворого можуть залишитися на все життя. Науковці з усього світу працюють над пошуком ефективних методів лікування та відновлення організму після перенесеної інфекції. Клітинна терапія — один з методів, що довів свою безпечність та ефективність для реабілітації після COVID-19.
Стовбурові клітини мають паракринний вплив, тобто виділяють фактори, які діють як сигнали для оточуючих клітин, і змушують їх змінювати свою поведінку, щоб стимулювати процес регенерації. Кожен тип стовбурових клітин чинить вплив на різні тканини-мішені, повертаючи красу, силу та енергію:  мезенхімальні стовбурові клітини (МСК) жирової тканини володіють імуномодулюючими властивостями;  мезенхімальні стовбурові клітини (МСК) пупкового канатику покращують регенерацію тканин; ● стовбурові клітини-похідні нервового гребеня допомагають відновитися нервовій системі - як центральній, так і переферичній.
Зі статтями, що описують застосування стовбурових клітин при COVID-19, можна ознайомитися нижче.

Heading photo

Кому показана клітинна терапія?

Показання:
Пацієнти, які перенесли COVID-19 середнього та тяжкого ступенів.
Протипоказання:
 онкологічні захворювання або їх наявність в анамнезі за останні 5 років; вагітність; психіатричні розлади; алкогольна та наркотична залежність.

Heading photo

Як впливає клітинна терапія на організм?

Застосування мезенхімальних стовбурових клітин позитивно впливає на стан організму пацієнтів, які перехворіли на COVID-19, та допомагає швидше відновитися. Властивості МСК, які забезпечують їх ефективність при відновленні після інфекції:
Імуномодулювальні властивості.МСК здатні пригнічувати надмірно активовану імунну систему, що необхідно у важких та критично важких випадках коронавірусної інфекції, коли розвивається гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС), обумовлений неконтрольованим виділенням запальних цитокінів.
Антиапоптотичні властивості.МСК здатні захистити епітеліальні клітини легенів та інших органів від загибелі (апоптозу), оскільки виділяють низку факторів росту. МСК виділяють фактор росту кератиноцитів (KGF), фактор росту гепатоцитів (HGF), судинний фактор росту ендотелію (VEGF) та TGF-β1 та інші, що захищають клітини альвеолярного епітелію легень від загибелі. Захисний ефект МСК був показаний також при серцевій ішемії та нервових розладах.
Регенеративний потенціал МСК. При респіраторних захворюваннях потрібна не тільки елімінація вірусу, а й відновлення пошкоджених тканин. МСК секретують розчинні фактори, такі як ангіопоетин-1 (ANGPT1), епідермальний фактор росту (EGF), PGE2, HGF, VEGFA, KGF та інтерлейкін-10 (IL-10), які можуть сприяти відновленню епітелію та ендотелію, збільшують альвеолярний кліренс рідини, регулюють проникність епітелію та ендотелію легенів, а також зменшують запалення у пацієнтів з ураженими легенями. Фактор росту кератиноцитів та фактор росту гепатоцитів, які виділяються МСК показали сприятливий вплив на емфізему та фіброз легенів у моделі гострого ураження легенів (ALI).

Безпечні стовбурові клітини

Клітинна терапія при COVID-19

Дізнайтесь більше про застосування стовбурових клітин у боротьбі з коронавірусом. Застосування мезенхімальних стовбурових клітин при коронавірусній інфекції потенційно можливе для трьох груп пацієнтів:

1. Пацієнти похилого віку або пацієнти із хронічними захворюваннями (діабет, астма, серцево-судинні захворювання) з підозрою на інфікування SARS‐CoV-2.

У таких пацієнтів значно знижений регенеративний потенціал організму та ослаблена імунна система, тому у випадку інфікування можливі ускладнення у вигляді гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), фіброзу легень та множинного пошкодження органів та тканин. Тому застосування МСК у якості превентивної терапії допоможе активувати внутрішній потенціал організму до початку боротьби з інфекцією.

2. Молоді пацієнти з важким перебігом COVID-19.

3. Пацієнти із long COVID-19.

Цю групу складають пацієнти, які перехворіли на коронавірусну інфекцію, але мають складні постінфекційні симптоми. Постковідний синдром характеризується такими стійкими симптомами, як:
● задишка; втома; переривчасте серцебиття; шлунково-кишкові проблеми; болі в м'язах і суглобах.
У деяких пацієнтів розвиваються незворотні серцево-судинні та респіраторні захворювання. Від 60% до 80% пацієнтів, які перехворіли на COVID-19, відчувають симптоми різного ступеню тяжкості. Зважаючи на це, дуже важливо приділити увагу не лише лікуванню COVID-19, а і реабілітації після хвороби. Найчастіше фіксуються проблеми з легенями після коронавірусної інфекції, які можуть виявитися фатальними. Фіброз легень - стан, коли місця ураження легень не регенерують, епітеліальні клітини не відновлюються, а заростають сполучною тканиною. Таким чином, легені стають не спроможні забезпечувати організм киснем на 100%. Описано декілька випадків, коли пацієнтам, які перехворіли на COVID-19, проводили трансплантацію легень. Враховуючи можливість розвитку тяжких наслідків для здоров'я, дуже важливо приділити увагу не лише лікуванню COVID-19, а і реабілітації після хвороби.

Безпечні стовбурові клітини

Процес лікування

 • 1. Комунікація з менеджером онлайн

  Зв'яжіться з нашими менеджерами. Це ні до чого вас не зобов'язує. Вони з радістю нададуть відповідь на усі ваші запитання. На цьому етапі менеджер попросить вас надіслати ваші медичні довідки та результати попередніх обстежень для того, щоб лікар вивчив їх і підтвердив діагноз. За потреби буде проведена онлайн-консультація з лікарем. Це необхідно, щоб визначити, як саме ми можемо вам допомогти. Програма лікування розробляється індивідуально і може складатися з одного або декількох візитів, залежно від складності вашого випадку.

 • 2. Перший візит, консультація з лікарем

  Всі програми лікування починаються з підтвердження діагнозу. Під час особистої консультації з лікарем ви зможете з'ясувати всі деталі програми та отримати персональний прогноз ефективності лікування. Ми вивчимо всі ваші медичні дані, щоб упевнитися, що терапія буде для вас ефективна. Лікування проходить у клініці GOOD CELLS у Києві в умовах денного стаціонару і може тривати від 1 до 7 днів, залежно від вашого стану.

 • 3. Другий візит, обстеження

  Всі програми лікування обов’язково включають попередню діагностику, аналізи та обстеження: УЗД, МРТ, КТ, ЕКГ та інші скринінги.

 • 4. Оцінка стану пацієнта

  Лікар оцінить готовність організму пацієнта до клітинної терапії. Якщо все гаразд, він призначить власні* або донорські стовбурові клітини. Також лікар може порекомендувати застосування інших біотехнологічних продуктів.
  *У разі призначення власних клітин вам проведуть завушну панч-біопсію. Це операція під анестезією, що триває 15 хвилин, і має на меті зібрати матеріал для подальшого виділення стовбурових клітин з нього. Глибина панчу – до 4-х мм, діаметр – до 3-х мм.

 • 5. Підготовка клітинного продукту

  ВЛАСНІ КЛІТИНИУ лабораторії спеціалісти проводять виділення, культивування та тестування стовбурових клітин для перевірки їх відповідності мінімальним критеріям для визначення МСК. Після чого формується терапевтична доза та паспорт якості. Зазвичай, термін виробництва займає 21-28 днів.
  КЛІТИНИ ДОНОРАЗа призначенням лікаря біотехнолог підбирає готовий зразок клітин донора із нашого кріобанку. Всі зразки заздалегідь пройшли перевірку на безпечність. У цьому випадку введення клітин можливе вже після проведення діагностики та медикаментозної підготовки.

 • 6. Третій візит, медикаментозна підготовка

  За результатами діагностики лікар призначить вам метаболічну терапію для покращення функціонування уражених тканин, а також проведе підготовку до проведення клітинної терапії.

 • 7. Введення клітинного продукту, фаза регенерації

  Зазвичай, лікар призначає внутрішньовенне введення клітинного продукту. Кількість введень залежить від ступеню тяжкості захворювання. Зазвичай, необхідно здійснити 1-3 введення стовбурових клітин. Тривалість курсу лікування призначається лікарем на основі отриманих медичних даних. Процедури проходять в умовах денного стаціонару.

 • 8. Медичний висновок

  Лікар огляне вас після курсу лікування, призначить аналізи, надасть рекомендації, як підтримувати або покращити надалі свій стан. Після закінчення курсу ви отримаєте виписку, де будуть вказані:
  діагноз; результати клініко-лабораторних та інструментальних обстежень; методики лікування; рекомендації лікаря.
  Ваш персональний менеджер буде залишатися з вами на зв'язку для контролю виконання рекомендацій лікаря, фіксації позитивної динаміки та відстеження одужання.

Наука

 Наукове обгрунтування

 • Клінічні випробування МСК в терапії коронавірусної інфекції

  Загалом було зареєстровано 88 клінічних випробувань для вивчення безпеки та ефективності трансплантації МСК або екзосом, отриманих зі стовбурових клітин, для пацієнтів із COVID-19. Пацієнти, які можуть бути включені в такі дослідження: SARS‐CoV-2-позитивні з важкою/критичною пневмонією, дихальною недостатністю, гострим респіраторним дистрес-синдромом та легеневим фіброзом. Китай, США та Іспанія – країни лідери по клінічним випробуванням МСК при COVID-19.
  Переважна більшість цих клінічних випробувань (63 з 88) націлена на перевірку безпеки, доцільності, толерантності та побічних явищ лікування стовбуровими клітинами (19 досліджень перебувають на I фазі, 24 – на I/II фазі та 20 – на II фазі). Мало клінічних випробувань прогресувало після II фази (3,4%), лише 2 випробування перебуває на II/III фазі та лише 1 випробування – на III фазі.
  Найпоширенішим джерелом МСК для терапії коронавірусної інфекції є пуповина, вартонові драглі (32 із 88), кістковий мозок (15 із 88), жирова тканина (12 із 88), пульпа зуба (3 із 88), плацента (2 із 88) та менструальна кров (1 із 88). Цікаво, що у 2 дослідженнях використовувалися МСК, отримані із людських ембріональних стовбурових клітин (hES-M) (ChiCTR2000031139, NCT04331613). Враховуючи обмежений потенціал проліферації дорослих МСК, позаклітинні везикули, отримані з МСК, також використовувались як альтернатива в 4 дослідженнях. Доза клітин та запропоновані схеми дуже відрізнялися серед досліджень.
  Детальніше про поточний статус клінічних досліджень МСК в лікуванні COVID-19 можна знайти за посиланням: Li Z., et al. Stem cell therapy for COVID‐19, ARDS and pulmonary fibrosis // Cell Proliferation. - 24 oct, 2020. https://doi.org/10.1111/cpr.12939

 • Покращення імунітету у пацієнтів з COVID-19 після інфузії МСК

  Перше дослідження з використанням МСК у лікуванні COVID-19, проведене під керівництвом Dr Zhao (ChiCTR2000029990), показало, що внутрішньовенне введення мезенхімальних стовбурових клітин людини (МСК) 7 пацієнтам із COVID-19 призвело до поліпшення функціональних результатів та полегшення одужання. У цьому дослідженні 7 пацієнтів (1 в критичному стані, 4 з важким перебігом, 2 із середньою тяжкістю) отримували внутрішньовенні інфузії МСК.
  Через 14 днів після введення МСК значно покращились функціональні результати всіх 7 пацієнтів без будь-яких побічних ефектів. Після лікування кількість лімфоцитів периферичної крові зросла, зменшилась кількість С-реактивного білку в плазмі, а надактивовані імунні клітини (CXCR3+CD4+ T лімфоцити, CXCR3+CD8+ T лімфоцити, та CXCR3+ природні кілери), що секретують запальні цитокіни, зникли через 3-6 днів.
  Джерело та деталі:Leng Z, Zhu R, Hou W, et al. Transplantation of ACE2(‐) mesenchymal stem cells improves the outcome of patients with COVID‐19 Pneumonia. Aging Dis, 2020, 11:216‐228. http://www.aginganddisease.org/EN/10.14336/AD.2020.0228

 • Відновлення пацієнтів, яких лікували стовбуровими клітинами, проходить швидше.

  Американські вчені провели дослідження на 24 хворих на COVID-19. 12 з них були у контрольній групі, 12 інших отримували клітинну терапію. Середній вік пацієнтів у експерименті був 59 років.
  Понад 80% групи пацієнтів, що отримували лікування стовбуровими клітинами одужали менш ніж за місяць. Більш ніж половина з них за два тижні після лікування одужали настільки, що їх можна було виписати з лікарні. При цьому відсоток здорових серед плацебо групи склав 37%.Рівень маркерів запалення та цитокінів (GM‐CSF, IFNg, IL‐5, IL‐6, IL‐7, TNFa, TNFb, PDGF‐BB, та RANTES) значно впав у пацієнтів після 6 днів з інфузії препарату з МСК пупкового канатика.
  Джерело та деталі:Diabetes Research Institute and Cell Transplant Center at the University of Miamihttps://stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/sctm.20-0472

 • Методи неінвазивної клітинної та безклітинної терапії можуть зробити революцію у лікуванні, в тому числі і протизапальної пост-COVID терапії.

  Нове партнерство між топовими університетами світу та біотехнологічною компанією "Neobiosis", глобальним експертом в регенеративній медицині, може зробити революцію у сфері охорони здоров’я.
  Джерело та деталі:https://bioinformant.com/category/coronavirus

 • Лікування COVID-19 важкого перебігу інфузіями МСК пупкового канатика.

  Shu et al. повідомили, що інфузія МСК пуповини була ефективною та безпечною для лікування важкого перебігу COVID-19 (ChiCTR2000031494). У цьому дослідженні 12 пацієнтів з важкою формою COVID-19 отримували внутрішньовенні інфузії МСК пуповини. Результати показали, що 28-денний рівень смертності був нульовим у групі лікування МСК пуповини, тоді як рівень смертності становив 10,34% у контрольній групі.
  Після трансплантації МСК пацієнтам з COVID-19 час до клінічного поліпшення був меншим, ніж у контрольній групі. Покращилися клінічні симптоми, включаючи слабкість і втому, задишку та низьке насичення киснем. У групі пацієнтів, що отримували МСК пуповини, спостерігалось зменшення рівня маркерів запалення (С-реактивний білок та IL-6), пришвидшився процес відновлення кількості лімфоцитів та скоротився період регенерації уражених легенів. Встановлено, що внутрішньовенне введення МСК пуповини є безпечним та ефективним варіантом лікування важкої форми COVID‐19.
  Джерело: Shu L, Niu C, Li R, et al. Treatment of severe COVID‐19 with human umbilical cord mesenchymal stem cells. Stem Cell Res Ther. 2020;11:361https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32811531/

 • Зниження рівня прозапальних IL-6 у пацієнтів з середньою та важкою формами COVID-19 завдяки інфузіям МСК пупкового канатика

  Wang et al. повідомили про І фазу клінічного випробування МСК пуповини для лікування COVID-19 (NCT04288102). 9 пацієнтів з COVID-19 із середньою та важкою формою легеневого захворювання отримали 3 раунди внутрішньовенних інфузій МСК пуповини (3 × 10^7 клітин на інфузію) у 0, 3 та 6 день. Серйозних побічних ефектів, пов’язаних з інфузією, не спостерігалося. У найбільш важких пацієнтів покращувалось насичення киснем тканин після лікування з використанням МСК пуповини.
  У 2 пацієнтів середньої тяжкості та 2 важких пацієнтів з високим початковим рівнем прозапального IL-6 спостерігалося зниження IL-6 протягом 3 днів після інфузії МСК пуповини, та залишалося стабільним протягом наступних 4 днів. КТ грудної клітки показало, що ураження легенів у пацієнтів, які отримували інфузії МСК пуповини, добре контролювалися протягом 6 днів і повністю зникали протягом 2 тижнів після інфузії МСК пуповини. У контрольній групі у 1 важкого пацієнта все ще були очевидні ураження легень перед випискою з лікарні.
  Джерело та деталі:Meng F, Xu R, Wang S, et al. Human umbilical cord‐derived mesenchymal stem cell therapy in patients with COVID‐19: a phase 1 clinical trial. Signal Transduct Target Therap.2020;5:172.https://www.nature.com/articles/s41392-020-00286-5

 • Лікування COVID-19 важкого перебігу з допомогою інфузій МСК жирової тканини

  Sanchez-Guijo et al. повідомили про дослідження ефективності МСК з жирової тканини (МСК з жирової тканини) для лікування пацієнтів з важкою пневмонією, пов'язаною з COVID-19 (NCT04348461). Пацієнти отримували внутрішньовенне введення МСК жирової тканини. Побічних явищ, пов’язаних з клітинною терапією, не спостерігалося. Клінічне покращення спостерігалось у 9 пацієнтів (69,2%), 7 пацієнтів було екстубовано та виписано з реанімації, а 4 пацієнти залишались інтубованими. Введення МСК з жирової тканини знижувало рівень запальних маркерів: C-реактивного білка, IL-6, феритину, лактатдегідрогенази, D-димеру та збільшувало кількість лімфоцитів.
  Джерело та деталі:Sánchez‐Guijo F, Garcia‐Arranz M, Lopez‐Parra M, et al. Adipose‐derived mesenchymal stromal cells for the treatment of patients with severe SARS‐CoV‐2 pneumonia requiring mechanical ventilation. A proof of concept study. EClinicalMedicine. 2020;25(100454). https://doi.org/10.1016/j.eclinm.2020.100454

 • Екзосомальна терапія при COVID-19 важкого перебігу

  Sengupta V. та ін. повідомили, що екзосоми (ExoFloTM), отримані з МСК кісткового мозку, можуть працювати при важкому COVID-19. У цьому дослідженні 24 позитивні пацієнти на SARS-CoV-2 отримали одну внутрішньовенну дозу ExoFlo (15 мл), отриману з алогенних МСК кісткового мозку. Протягом 72 годин після прийому ExoFlo побічних ефектів не спостерігалося. 83% пацієнтів вижили, а 71% пацієнтів одужали. Також, клінічний статус пацієнтів та індекс оксигенації покращилися вже після однієї процедури.
  Тим часом, спостерігалося зменшення абсолютного числа нейтрофілів та збільшення абсолютного числа лімфоцитів. Аналогічно ExoFlo знижував маркери запалення С-реактивний білок, феритин та D-димер. Це дослідження продемонструвало, що лише одна внутрішньовенна доза екзосом, одержаних з МСК кісткового мозку, може ефективно та безпечно лікувати пацієнтів із важким COVID-19. Таким чином, клінічний успіх екзосом, отриманих від МСК, також підтверджує думку, що МСК, ймовірно, лікують хворобу легенів COVID-19 за допомогою паракринного та секреторного механізму.
  Джерело та деталі:Sengupta V, Sengupta S, Lazo A, Woods P, Nolan A, Bremer N. Exosomes derived from bone marrow mesenchymal stem cells as treatment for severe COVID‐19. Stem Cells Dev. 2020;29:747‐754.https://doi.org/10.1089/scd.2020.0080

Безпечні стовбурові клітини

Часті питання

 • Чи є вікові обмеження для застосування стовбурових клітин при постковідному синдромі?

  Застосовувати терапію стовбуровими клітинами можна у будь-якому віці, якщо для цього є показання. Проте, більшість програм лікування ми пропонуємо пацієнтам лише з 18 років. Верхньої межі віку для застосування немає.

 • Як проводиться введення стовбурових клітин при реабілітації після COVID-19?

  Зазвичай, лікар призначає системне введення через внутрішньовенну ін’єкцію. У випадку локальних ускладнень можливе застосування локальних ін’єкцій.

 • Який ефект від застосування стовбурових клітин при постковідному синдромі?

  Стовбурові клітини підвищують імунітет, захищають клітини легень від загибелі, прискорюють регенерацію тканин організму, стабілізують роботу серцево-судинної та дихальної систем. Пацієнти спостерігають зменшення симптомів постковідного синдрому та повернення до активного способу життя.

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Пандемія COVID-19 залишила за собою значну кількість пацієнтів, які страждають на тривалі наслідки, особливо пов'язані з респіраторною системою. Такі стани вимагають ефективної реабілітації, і в цьому контексті стовбурові клітини відіграють ключову роль у відновленні здоров'я легень. Клініка Good Cells використовує інноваційні методики регенеративної медицини, зокрема лікування стовбуровими клітинами, для допомоги пацієнтам у боротьбі з наслідками COVID-19.

Переваги реабілітації стовбуровими клітинами після COVID-19

Стовбурові клітини мають унікальну здатність до регенерації та відновлення тканин, що є критично важливим для пацієнтів, які пережили тяжкі форми коронавірусної інфекції. Вони допомагають зменшити запалення, поліпшити функції легень та відновити втрачену тканину легень, що важливо для повного відновлення дихальної системи. Реабілітація за допомогою стовбурових клітин також може сприяти зниженню симптомів хронічної втоми та диспное, які часто спостерігаються у пацієнтів після COVID-19.

Результати реабілітації стовбуровими клітинами після коронавірусної інфекції

Згідно з дослідженнями та клінічним досвідом, пацієнти, які пройшли реабілітаційний курс стовбуровими клітинами, відзначають значне покращення свого здоров'я. Медичні випробування показали, що таке лікування може значно покращити показники функції легень, в тому числі об'єм примусового видиху та загальну місткість легень. Також пацієнти повідомляють про зменшення частоти та інтенсивності дихальних симптомів, що підвищує їхню якість життя.

Переваги реабілітації стовбуровими клітинами після COVID-19 в клініці Good Cells

Клініка Good Cells надає персоналізовані рішення для кожного пацієнта, засновані на його індивідуальному стані здоров'я та специфічних потребах. Лікування в клініці включає не тільки введення стовбурових клітин, але й комплексний підхід, що враховує всі аспекти здоров'я пацієнта. Це дозволяє досягти максимально ефективних результатів та сприяє швидшому відновленню після перенесеного COVID-19.Додатково, клініка використовує передове обладнання та сучасні методи досліджень, що дозволяє вчасно адаптувати процедури лікування в залежності від поточних медичних даних та останніх наукових розробок у сфері регенеративної медицини. Пацієнти клініки Good Cells отримують доступ до інноваційних лікувань, які можуть значно покращити їхнє здоров'я та добробут.Ці підходи демонструють переваги використання стовбурових клітин у реабілітації пацієнтів після COVID-19, надаючи їм не тільки медичні, але й психологічні переваги, що сприяють їхньому поверненню до нормального життя.

Зв'язок

Контакти

Ми дружні та відкриті — контактуйте з нами легко.

Адреса

Клініка і лабораторія GOOD CELLS03115, Україна, м. Київ, вул. Івана Крамського, 9

Телефон

+38 (067) 242 82 22

Made with