+38 (067) 242 82 22

+38 (067) 242 82 22

Синдром порожнього носа


Трансплантація стовбурових клітин допоможе покращити якість життя та побороти депресивні настрої, гармонізуючи дихання.

Безпечні стовбурові клітини

Гармонізація дихання із клітинною терапією!


Heading photo

Що таке синдром порожнього носа та які способи лікування існують?

E. Kern та M. Stenkvist у 1994 році, вперше ввели термін "синдром порожнього носа" (СПН) у лікарську практику після обстеження пацієнтів, що пройшли конхотомію. Сьогодні СПН ми все ще зустрічаємо найчастіше, як наслідок радикальних ендоназальних операцій, зокрема часткового або повного видалення середніх чи нижніх носових раковин. За даними E. Moore and E. Kern (2001) серед причин вторинного атрофічного риніту та синдрому пустого носа визначаються повне (в 22% випадків) або часткове видалення (в 56%) середніх та нижніх носових раковин. В свою чергу, такі хірургічні втручання є традиційним медичним рішенням при деяких захворюваннях (хронічний риніт, гайморит, синусит, поліпи), новоутвореннях чи травмах, коли спостерігається розростання слизової оболонки носових раковин, сполучнотканинне рубцювання, що порушує нормальне носове дихання. Таким чином, СПН - це стан, що виникає в наслідок оперативного втручання в зоні носових раковин. Як результат, порушується функція продукції слизу і вологи, нагрівання та зволоження повітря під час дихання. Подальші порушення обумовлені некоректною передачею інформації про потік повітря від рецепторного апарату слизової носу до мозку, втрачається відчуття "вдоху повітря", а натомість людина відчуває задуху. Цей стан постійний і призводить до перенавантаження нервової системи. Як наслідок, розвиваються порушення сну, вегетативна дисфункція, церебрастенічний синдром.
Симптоми СПН включають: парадоксальне утруднення дихання через ніс (відсутність відчуття достатнього носового дихання при широкій порожнині носа), періодичне відчуття задухи, сухість слизової носа, утворення кірок в носі, відсутність слизу, носові кровотечі, набряк і біль в носі, головний біль, запаморочення, зниження нюху або смаку, відчуття хронічної втоми, порушення сну, денна сонливість та інше. Патогенез СПН і на сьогоднішній день є недостатньо вивченим і дискусія навколо нього продовжується в наукових колах.
Очевидно, що синоназальні прояви при СПН обумовлені зменшенням площі слизової, яка залучена до нагріву повітря і його зволоження. Так, повне видалення нижніх носових раковин може призвести до зменшення нагріву та зволоження повітря на близько 23% (Amarbir S. Gill et al., 2019). Крім того, внаслідок видалення носових раковин змінюється напрямок, швидкість і характер повітряного потоку носовими ходами, порушується чуттєва іннервація, що активує тригеміноваскулярну систему і призводить до каскаду патофізіологічних порушень.
За даними різних авторів ризик виникнення вторинного атрофічного риніту після видалення нижніх носових раковинах досягає 22%. Слід зазначити, що вірогідність розвитку вторинного атрофічного риніту та синдрому порожнього носа підвищується за наявності персистуючого хронічного риносинуситу. Крім того, інколи має місце сухий передній риніт, симптоми якого до операції могли маскуватись основним захворюванням.
Традиційна терапія СПН передбачає консервативне лікування із застосуванням зволожувальних засобів, промивання носа, інгаляцій, медикаментозну корекцію та хірургічне втручання з метою реконструкції нормальної анатомії носових ходів (по можливості) або звуження широкої порожнини носа і відновлення фізіологічного потоку повітря. Однак жоден із наведених методів не призводить до повного одужання, оскільки вони не дозволяють відновити нервові закінчення і слизову оболонку носа.
Команда GOOD CELLS пропонує перспективний метод лікування СПН із застосуванням мультипотентних стовбурових клітин та інших біотехнологічних продуктів і конструктів. Оптимальна тактика лікування завжди підбирається персонально, відповідно до дефекту носових раковин та функціонального стану пацієнта. Наприклад, інтраназальне введення клітин-похідних нервового гребня, які багаті на фактори росту (в тому числі і фактор росту нервової тканини), дозволить покращити трофіку слизової оболонки носа та стимулювати відновлення нормального функціонування її рецепторного апарату. Такий підхід дозволить знизити ступінь вираженості симптомів СПН, в тому числі і нервових розладів. А от корекція анатомічного дефекту носових ходів з допомогою аутологічних трасплантацій жиру, трансплантацій аутологічних та алогенних графтів у комбінації з різними біотехнологічними продуктами (ADSCs+Acell, UC-MSCs+продукти з аутологічного жиру, HF NCSCs + продукти з аутологічного жиру+ екзосомовмістні продукти і т.д.) допомагають наблизити харакеристики параметрів потоку повітря в носових ходах до фізіологічних значень.

Heading photo

Кому показана клітинна терапія?

Показання:
Дане лікування показане пацієнтам віком від 18 років з діагностованим синдромом порожнього носа.
Протипоказання:
онкологічні захворювання або їх наявність в анамнезі за останні 5 років; вагітність; психіатричні розлади; алкогольна та наркотична залежність.

Heading photo

Як працює клітинна терапія при СПН?

Лікування СПН потребує комплекного підходу - воно має відновлювати не тільки функціональність, але й часто об'єм тканин, а також компенсувати навантаження на нервову систему пацієнта. Інтраназальне введення мультипотентних стовбурових клітин-похідних нервового гребня відновлює пошкоджену слизову оболонку носових раковин через покращення функцій епітеліальних клітин, зниження запальних реакцій.
Особливістю стовбурових клітин-похідних нервового гребня є те, що вони виділяють значно більший спектр біологічно активних речовин (факторів росту, цитокінів), ніж мезенхімальні стовбурові клітини, а тому їх вплив на слизову оболонку носа буде більш вираженим. Крім того, стовбурові клітини-похідні нервового гребня мають природню властивіть структурно та функціонально вбудовуватись у пошкоджену тканину, що дозволить покращити втраченну чутливу іннервацію.
У випадках коли необхідно також відновити сполучну тканину та морфологію пошкоджених тканин застосовуються МСК жирової тканини у вигляді інтараназальних ін'єкцій. Вони мають протизапальну дію. Таке медичне рішення покращує структуру пошкоджених тканин. Якщо є необхідність компенсувати відсутній об'єм носових пазух можуть бути застосовані біотехнологічні імпланти різного походження (аутологічний жир, кісткова крихта, кісткові чіпси), а в окремих випадках в комбінації з неорганічними компонентами.
Таким чином, терапія із застосуванням біотехнологічних продуктів покращить повноцінну роботу епітеліальних клітин слизової оболонки носа, зменшить запалення, а відповідно і набряк слизової, нормалізує чутливість рецепторної зони слизової оболонки носових раковин, що сприятиме регресу симптомів СПН.

Безпечні стовбурові клітини

Процес лікування

1

Зв'язок з менеджером

Зв'яжіться з нашими менеджерами. Це ні до чого вас не зобов'язує. Вони радо дадуть відповідь на усі ваші запитання. Цей етап потрібен для того, щоб визначити як саме ми можемо бути корисні. Попередньо нам необхідно отримати Ваші медичні дані для підтвердження діагнозу. Далі вам запропонують безкоштовну онлайн-консультацію з лікарем або консультацію оффлайн.В залежності від складності вашого медичного випадку, програма лікування може складатися з одного або декількох візитів.

2

Консультація з лікарем онлайн/оффлайн

Будь-яка програма лікування починається з підтвердження діагнозу. На особистій консультації з лікарем Ви зможете з'ясувати всі подробиці програми, отримати персональний прогноз ефективності лікування. Ми розглянемо всі передані вами медичні дані, адже маємо бути впевнені, що лікування буде ефективним для вас. Лікування проводиться в наших клінічних установах у Києві. Програма лікування розробляється індивідуально. Программа може складатися з одного аба декількох курсів (візитів). Кожен візит програми може тривати 1-2 дні.

3

Оцінка

Лікар надасть оцінку вашої готовності до клітинної терапії.У разі позитивної оцінки, в залежності від рекомендацій лікаря, вам можуть бути призначені власні* або донорські стовбурові клітини. При потребі, будуть надані рекомендації щодо можливості застосуваннч інших біотехнологічних продуктів.
*У разі призначення власних клітин Вам буде проведена завушна панч-біопсія, яка проводиться в умовах операційної під місцевою анестезією протягом 15 хвилин. Глибина панчу – до 4-х мм, діаметр – до 3-х мм.

4

Підготовка продукту із стовбурових клітин

ВЛАСНІ КЛІТИНИПісля процедури забору біоматеріалу наша команда біотехнологів готуватиме терапевтичну дозу стовбурових клітин. У нашій лабораторії ми виділимо стовбурові клітини з відібраного нами зразка, виростимо необхідну кількість клітин, протестуємо і створимо клітинний продукт для вашого лікування. Зазвичай термін виробництва складає до 21 дня.
КЛІТИНИ ДОНОРАЗа призначенням лікаря біотехнолог в необхідній кількості підбере з нашого кріобанку готовий зразок клітин донора, заздалегідь перевірених на безпечність. У такому випадку процедура введення клітин може відбутись протягом одного візиту, після діагностики та медикаментозної підготовки.

5

Початок лікування

Будь-який курс лікування обов'язково включає попередню діагностику, аналізи та обстеження (наприклад УЗД, МРТ, КТ, ЕКГ та всі показані саме вам тести та скринінги).

6

Введення клітинного продукту, фаза регенерації

В рамках лікування лікар може призначити місцеве та інтраназальне введення клітинного препарату. Обидві процедури можуть бути проведені 1-2 рази за візит.

7

Заключення

Після закінчення окремого курсу або програми лікування вам нададуть заключення, де будуть зазначені діагноз, результати всіх методів обстежень (клініко-лабораторного та інструментального), методики лікування та надані рекомендації. Лікар вас огляне, проведе аналіз отриманих даних, надасть рекомендації щодо підтримки та покращення вашого стану. Ваш персональний менеджер буде залишатися з вами на зв'язку для контролю за виконанням рекомендацій лікаря, фіксації позитивної динаміки, координації вашого одужання.

8

Підтримуємо зв'язок

Перші результати можна спостерігати вже через 2 тижні після клітинної терапії. Основні результати лікування Ви відчуєте в рамках регенеративних процесів в організмі на третьому та шостому місяці після лікування. Тоді ж Ви заповните анкету, та з Вами поспілкується наш менеджер або лікар, за потребою, щодо успіхів у лікуванні, і ви зможете запитати про все, що Вас буде цікавити. Протягом усієї програми Ви будете мати контакт з персональним менеджером, який забезпечить найкращу комунікацію між Вами та клінікою, а також після завершення програми менеджер підтримуватиме зв'язок із Вами для того, щоб відстежувати позитивну динаміку.

Безпечні стовбурові клітини

Наукове обгрунтування 

Головна мета застосування стовбурових клітин та тканинно-інженерних конструкцій при синдромі порожнього носа – реконструювати втрачені ділянки носових раковин та слизову оболонку, що дозволить відновити нормальну фізіологічну циркуляцію повітря носовими ходами та усуне симптоми.
Дослідження Xu X. та ін. (2015) показали, що реконструкція функції слизової носа за допомогою ангіопластики в поєднанні із трансплантацією МСК жирової тканини та часток аутологічної жирової тканини значно покращила симптоми у пацієнтів з СПН. Деталі в оригіналі публікації https://doi.org/10.1186/s13578-015-0045-7
В іншому дослідженні, яке було проведене Saafan М. (2012), показана однакова ефективність підслизової трансплантації безклітинної аллодерми та силастичної мембрани пацієнтам з СПН. Суб'єктивна оцінка проводилась на основі результатів опитувальника SNOT-25, тоді як об'єктивна оцінка проводилася за допомогою передньої риноскопії та ендоскопії носа. В обох групах пацієнтів спостерігалось значне покращення після трансплантації графтів (середній бал SNOT-25 до імплантації був 61,4 порівняно з 33,6 після імплантації силастичного матеріалу, тоді як у групі імплантації аллодерми це було 63,7 проти 34,2 після імплантації). Об’єктивна оцінка показала швидке загоєння без ознак інфікування імпланту, відторгнення або алергії в обох групах. Деталі в оригінальній публікації https://link.springer.com/article/10.1007/s00405-012-1955-1
Ацелюлярний дермальний матрикс в комбінації з гіалуроновою кислотою може бути чудовою альтернативою графтам із власної жирової тканини, оскільки, на відміну від останньої, не втрачає свій об'єм і не розсмоктується після трансплантації. Деталі в оригінальній публікації https://link.springer.com/article/10.1007/s00266-020-01680-8
Комбінація розчинної фракції позаклітинного матриксу жирової тканини та метилцелюлози – інше перспективне біотехнологічне рішення для відновлення дефекту об'єму тканини. Така комбінація чудово заповнює об'єм атрофованої ділянки, є біосумісною та не викликає запальних і алергічних реакцій, є більш стабільною до лізису в порівнянні зі звичайними графтами жирової тканини. Деталі в оригінальній публікації https://doi.org/10.1371/journal.pone.0165265

Безпечні стовбурові клітини

Часті питання

 • Чи вилікуюсь я за один візит?

  Неможливо відповісти певно, адже кожний випадок індивідуальний. Статистично більшості пацієнтів потрібні повторні введення біотехнологічних продуктів.

 • Чи можу я займатися спортом після лікування?

  Помірні навантаження будуть мати позитивний вплив на процеси відновлення. Це дозволить покращити чутливість рецепторного апарату (в тому числі носа) до хімічних агентів, що є в крові і оточуючих тканинах, а також до подразників зовнішнього середовища, стабілізувати роботу вегетативної нервової системи.

 • Чи можуть бути якісь ускладнення після лікування? 

  Це ймовірно. Так як введення є інвазивним втручанням, то можливі інфекційні ускладнення, носова кровотеча, тощо. Для уникнення таких можливих наслідків, лікар проводить ретельний попередній огляд пацієнта, вивчаючи данні лабораторно-інструментальних обстежень, а при потребі корегує можливі ризики.

 • За який термін після лікування покращиться сон? 

  Сон значно покращиться за 3-6 місяців. Це пов'язане з поступовим відновленням порушених функцій при СПН, в тому числі й сну, як однієї зі складових. 

У Вас залишились питання?Будь ласка, вільно поставте своє питання!