Телефонуйте: +38 (067) 242 82 22

Реабілітація після коронавірусу


COVID-19 виснажує організм. Стовбурові клітини пришвидшать регенерацію тканин та допоможуть відновити сили.

Безпечні стовбурові клітини

Відновлення організму після коронавірусу з допомогою стовбурових клітин

У багатьох людей після перенесеного COVID-19 знижується працездатність. Постійна втома і виснаження — реальна загроза вашому здоров'ю. У такому випадку варто звернутися до лікаря.

Сулік Роман Володимирович, лікар-координатор програм клітинної терапії, лікар вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук.

Heading photo

Реабілітація після COVID-19

Тимчасова втрата працездатності, загальне виснаження, структурні зміни в тканині легенів, ураження нервової системи — це неповний список всіх ускладнень після COVID-19. За відсутності потенціалу організму до швидкої регенерації наслідки для здоров'я хворого можуть залишитися на все життя. Науковці з усього світу працюють над пошуком ефективних методів лікування та відновлення організму після перенесеної інфекції.Клітинна терапія — один з методів, що довів свою ефективність при COVID-19.
Застосування мезенхімальних стовбурових клітин з жирової тканини чи пупкового канатика допомагає організму відновити роботу клітин імунної системи та регенерувати уражені тканини легенів. Клітинна терапія із застосуванням мезенхімальних стовбурових клітин з жирової тканини (МСК з жирової тканини) сприяє регенерації тканин, кращій роботі внутрішніх органів і систем, тим самим повертаючи красу, силу та енергію.А застосування стовбурових клітин-похідних нервового гребеня (ПН-СК з волосяного фолікула) борються з наслідками пошкодження нервової системи.
Зі статтями, що описують застосування стовбурових клітин при COVID-19, можна ознайомитися в кінці сторінки.

Heading photo

Кому показана клітинна терапія?

Показання:
Відновлення організму стовбуровими клітинами може допомогти людям, що перенесли COVID-19 середнього та важкого ступенів важкості.
Протипоказання:
 онкологічні захворювання або їх наявність в анамнезі за останні 5 років; вагітність; психіатричні розлади; алкогольна та наркотична залежність.

Heading photo

Як впливає клітинна терапія на організм?

Застосування мезенхімальних стовбурових клітин позитивно впливає на стан організму пацієнтів, що перехворіли на COVID-19, та допомагає скоріше відновитись. Властивості МСК, які забезпечують їх ефективність при відновленні після інфекції:
 Імуномодулювальні властивості.МСК здатні пригнічувати надмірно активовану імунну систему, що необхідно у важких та критично важких випадках коронавірусної інфекції, коли розвивається гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС), обумовлений неконтрольованим виділенням запальних цитокінів;
 Антиапоптотичні властивості.МСК здатні захистити епітеліальні клітини легенів та інших органів від загибелі (апоптозу), оскільки виділяють низку факторів росту. МСК виділяють фактор росту кератиноцитів (KGF), фактор росту гепатоцитів (HGF), судинний фактор росту ендотелію (VEGF) та TGF-β1 та ін., що захищають клітини альвеолярного епітелію легень від загибелі. Захисний ефект МСК був показаний також при серцевій ішемії та нервових розладах;
 Регенераційний потенціал МСК. При респіраторних захворюваннях потрібна не тільки елімінація вірусу, а й відновлення пошкоджених тканин. МСК секретують розчинні фактори, такі як ангіопоетин-1 (ANGPT1), епідермальний фактор росту (EGF), PGE2, HGF, VEGFA, KGF та інтерлейкін-10 (IL-10), які можуть сприяти відновленню епітелію та ендотелію, збільшують альвеолярний кліренс рідини, регулюють проникність епітелію та ендотелію легенів та зменшують запалення у пацієнтів з ураженими легенями. Фактор росту кератиноцитів та фактор росту гепатоцитів, які виділяються МСК показали сприятливий вплив на емфізему та фіброз легенів у моделі гострого ураження легенів (ALI).

Безпечні стовбурові клітини

Клітинна терапія при COVID-19

Дізнайтесь більше про застосування стовбурових клітин у боротьбі з коронавірусом. Застосування мезенхімальних стовбурових клітин при коронавірусній інфекції потенційно можливе для трьох груп пацієнтів:

1. Пацієнти похилого віку або пацієнти із хронічними захворюваннями (діабет, астма, серцево-судинні захворювання) з підозрою на інфікування SARS‐CoV-2.

Превентивне застосування МСК у випадку, коли є підозра на інфікування SARS‐CoV-2. У таких пацієнтів значно знижений регенеративний потенціал організму та ослаблена імунна система, тому у випадку інфікування можливе ускладнення у вигляді гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), фіброзу легень та множинного пошкодження органів та тканин. Тому застосування МСК у якості превентивної терапії допоможе активувати внутрішній потенціал організму до боротьби з інфекцією.

2. Молоді пацієнти у важкому та критичному станах.

3. Пацієнти із long COVID-19.

Пацієнти, що перехворіли на коронавірусну інфекцію, але мають складні постінфекційні симптоми. Постковідний синдром характеризується такими стійкими симптомами, як:
● задишка; втома; переривчасте серцебиття; шлунково-кишкові проблеми; болі в м'язах і суглобах.
У деяких пацієнтів розвиваються незворотні серцево-судинні та респіраторні захворювання. Від 60% до 80% пацієнтів, які перехворіли на COVID-19, відчувають симптоми різного ступеню важкості. Тому дуже важливо приділити увагу не лише лікуванню COVID-19, а і реабілітації після хвороби.
Найчастіша проблема з легенями після коронавірусної інфекції, яка може виявитись фатальною – це фіброз легень, тобто місця ураження легень не регенерують, епітеліальні клітини не відновлюються, а заростають сполучною тканиною. Таким чином, легені стають не спроможні на 100% забезпечувати організм киснем. Було декілька випадків, коли пацієнтам, які перехворіли на COVID-19, проводили трансплантацію легень, настільки сильно проявився фіброз легень.

Безпечні стовбурові клітини

Реабілітація після COVID-19: наукове обгрунтування

 • Клінічні випробування МСК в терапії коронавірусної інфекції

  Загалом було зареєстровано 88 клінічних випробувань для вивчення безпеки та ефективності трансплантації МСК або екзосом, отриманих зі стовбурових клітин, для пацієнтів із COVID-19. Пацієнти, які можуть бути включені в такі дослідження – SARS‐CoV-2-позитивні з важкою/критичною пневмонією, дихальною недостатністю, гострим респіраторним дистрес-синдромом та легеневим фіброзом. Китай, США та Іспанія – країни лідери по клінічним випробуванням МСК при COVID-19.
  Переважна більшість цих клінічних випробувань (63 з 88) націлена на перевірку безпеки, доцільності, толерантності та побічних явищ лікування стовбуровими клітинами (19 досліджень перебувають на I фазі, 24 – на I/II фазі та 20 – на II фазі). Мало клінічних випробувань прогресувало після II фази (3,4%), лише 2 випробування перебуває на II/III фазі та лише 1 випробування – на III фазі.
  Найпоширенішим джерелом МСК для терапії коронавірусної інфекції є пуповина/Вартонів студень (32 із 88), кістковий мозок (15 із 88), жирова тканина (12 із 88), пульпа зуба (3 із 88), плацента (2 із 88) та менструальна кров (1 із 88). Цікаво, що у 2 дослідженнях використовувались МСК, отримані із людських ембріональних стовбурових клітин (hES-M) (ChiCTR2000031139, NCT04331613). Враховуючи обмежений потенціал проліферації дорослих МСК, позаклітинні везикули, отримані з МСК, також використовувались як альтернатива в 4 дослідженнях. Клітинна доза та запропоновані схеми сильно відрізнялися серед досліджень.
  Детальніше про поточний статус клінічних досліджень МСК в лікуванні COVID-19 можна знайти Li Z., et al. Stem cell therapy for COVID‐19, ARDS and pulmonary fibrosis // Cell Proliferation. - 24 oct, 2020. https://doi.org/10.1111/cpr.12939

 • Покращення імунітету у пацієнтів з COVID-19 після інфузії МСК

  Перше дослідження з використанням МСК в лікуванні COVID-19, проведене під керівництвом Dr Zhao (ChiCTR2000029990), повідомило, що внутрішньовенне введення мезенхімальних стовбурових клітин людини (МСК) 7 пацієнтам із COVID-19 призвело до поліпшення функціональних результатів та полегшення одужання. У цьому дослідженні 7 пацієнтів (1 в критичному стані, 4 з важким перебігом, 2 із середньою тяжкістю) отримували внутрішньовенні інфузії МСК.
  Через 14 днів після введення МСК значно покращились функціональні результати всіх 7 пацієнтів без будь-яких побічних ефектів. Після лікування кількість лімфоцитів периферичної крові зросла, зменшилась кількість С-реактивного білку в плазмі, а надактивовані імунні клітини (CXCR3+CD4+ T лімфоцити, CXCR3+CD8+ T лімфоцити, та CXCR3+ природні кілери), що секретують запальні цитокіни, зникли через 3-6 днів.
  Джерело та деталі:Leng Z, Zhu R, Hou W, et al. Transplantation of ACE2(‐) mesenchymal stem cells improves the outcome of patients with COVID‐19 Pneumonia. Aging Dis, 2020, 11:216‐228. http://www.aginganddisease.org/EN/10.14336/AD.2020.0228

 • Відновлення пацієнтів, яких лікували стовбуровими клітинами, проходить швидше.

  Американські вчені провели дослідження на 24 хворих COVID-19. 12 з них були у контрольній групі, 12 інших отримували клітинну терапію. Середній вік людей в експерименті був 59 років.
  Понад 80% групи пацієнтів, що отримували лікування стовбуровими клітинами одужали менш ніж за місяць. Більш ніж половина з них за два тижні після лікування одужали настільки, що їх можна було виписати з лікарні. При цьому відсоток здорових серед плацебо групи склав 37%.Рівень маркерів запалення та цитокінів (GM‐CSF, IFNg, IL‐5, IL‐6, IL‐7, TNFa, TNFb, PDGF‐BB, та RANTES) значно впав у пацієнтів після 6 днів з інфузії препарату з МСК пупкового канатика.
  Джерело та деталі:Diabetes Research Institute and Cell Transplant Center at the University of Miamihttps://stemcellsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/sctm.20-0472

 • Методи неінвазивної клітинної та безклітинної терапії можуть зробити революцію у лікуванні, що подовжує тривалість життя, в тому числі протизапальній пост-COVID терапії.

  Нове партнерство між топовими університетами світу та біотехнологічною компанією Neobiosis, глобальним експертом в регенеративній медицині, може зробити революцію у сфері охорони здоров’я.
  Джерело та деталі:
  https://bioinformant.com/category/coronavirus

 • Лікування COVID-19 важкого перебігу інфузіями МСК пупкового канатика.

  Shu et al. повідомили, що інфузія МСК пуповини була ефективною та безпечною для лікування важкого перебігу COVID-19 (ChiCTR2000031494). У цьому дослідженні 12 пацієнтів з важкою формою COVID-19 отримували внутрішньовенні інфузії МСК пуповини. Результати показали, що 28-денний рівень смертності був нульовим у групі лікування МСК пуповини, тоді як рівень смертності становив 10,34% у контрольній групі.
  Після трансплантації МСК пацієнтам з COVID-19 час до клінічного поліпшення був меншим, ніж у контрольній групі, покращились клінічні симптоми, включаючи слабкість і втому, задишку та низьке насичення киснем. У групі пацієнтів, що отримували МСК пуповини, спостерігалось зменшення рівня маркерів запалення (С-реактивний білок та IL-6), пришвидшився процес відновлення кількості лімфоцитів та скоротився період регенерації уражених легенів. Встановлено, що внутрішньовенне введення МСК пуповини є безпечним та ефективним варіантом лікування важкої форми COVID‐19.
  Джерело: Shu L, Niu C, Li R, et al. Treatment of severe COVID‐19 with human umbilical cord mesenchymal stem cells. Stem Cell Res Ther. 2020;11:361

 • Зниження рівня прозапальних IL-6 у пацієнтів з середньою та важкою формами COVID-19 завдяки інфузіям МСК пупкового канатика

  Wang et al. повідомили про І фазу клінічного випробування МСК пуповини для лікування COVID-19 (NCT04288102). 9 пацієнтів з COVID-19 із середньою та важкою формою легеневого захворювання отримали 3 раунди внутрішньовенних інфузій МСК пуповини (3 × 10^7 клітин на інфузію) у 0, 3 та 6 день. Серйозних побічних ефектів, пов’язаних з інфузією, не спостерігалося. У найбільш важких пацієнтів покращувалось насичення киснем тканин після лікування МСК пуповини.
  У 2 пацієнтів середньої тяжкості та 2 важких пацієнтів з високим початковим рівнем прозапального IL-6 спостерігалося зниження IL-6 протягом 3 днів після інфузії МСК пуповини та залишалося стабільним протягом наступних 4 днів. КТ грудної клітки показало, що ураження легенів у пацієнтів, які отримували інфузії МСК пуповини, добре контролювалися протягом 6 днів і повністю зникали протягом 2 тижнів після інфузії МСК пуповини. У контрольній групі у 1 важкого пацієнта все ще були очевидні ураження легень перед випискою з лікарні.
  Джерело та деталі:Meng F, Xu R, Wang S, et al. Human umbilical cord‐derived mesenchymal stem cell therapy in patients with COVID‐19: a phase 1 clinical trial. Signal Transduct Target Therap.2020;5:172.https://www.nature.com/articles/s41392-020-00286-5

 • Лікування COVID-19 важкого перебігу з допомогою інфузій МСК жирової тканини

  Sanchez-Guijo et al. повідомили про дослідження ефективності МСК з жирової тканини (МСК з жирової тканини) для лікування пацієнтів з важкою пневмонією, пов'язаною з COVID-19 (NCT04348461). Пацієнти отримували внутрішньовенне введення МСК жирової тканини. Побічних явищ, пов’язаних з клітинною терапією, не спостерігалося. Клінічне покращення спостерігалось у 9 пацієнтів (69,2%), 7 пацієнтів було екстубовано та виписано з реанімації, а 4 пацієнти залишались інтубованими. Введення МСК з жирової тканини знижувало рівень запальних маркерів C-реактивного білка, IL-6, феритину, лактатдегідрогенази, D-димеру та збільшувало кількість лімфоцитів.
  Джерело та деталі:Sánchez‐Guijo F, Garcia‐Arranz M, Lopez‐Parra M, et al. Adipose‐derived mesenchymal stromal cells for the treatment of patients with severe SARS‐CoV‐2 pneumonia requiring mechanical ventilation. A proof of concept study. EClinicalMedicine. 2020;25(100454). https://doi.org/10.1016/j.eclinm.2020.100454

 • Екзосомальна терапія при COVID-19 важкого перебігу

  Sengupta V. та ін. повідомили, що екзосоми (ExoFloTM), отримані з МСК кісткового мозку, можуть працювати при важкому COVID-19. У цьому дослідженні 24 позитивні пацієнти на SARS-CoV-2 отримали одну внутрішньовенну дозу ExoFlo (15 мл), отриману з алогенних МСК кісткового мозку. Протягом 72 годин після прийому ExoFlo побічних ефектів не спостерігалося. 83% пацієнтів вижили, а 71% пацієнтів одужали. Також, клінічний статус пацієнтів та індекс оксигенації покращилися вже після одноразового лікування.
  Тим часом спостерігалося зменшення абсолютного числа нейтрофілів та збільшення абсолютного числа лімфоцитів. Аналогічно, ExoFlo знижував маркери запалення С-реактивний білок, феритин та D-димер. Це дослідження продемонструвало, що лише одна внутрішньовенна доза екзосом, одержаних з МСК кісткового мозку, може ефективно та безпечно лікувати пацієнтів із важким COVID-19. Таким чином, клінічний успіх екзосом, отриманих від МСК, також підтверджує думку, що МСК, ймовірно, лікують хворобу легенів COVID-19 за допомогою паракринного та секреторного механізму.
  Джерело та деталі:Sengupta V, Sengupta S, Lazo A, Woods P, Nolan A, Bremer N. Exosomes derived from bone marrow mesenchymal stem cells as treatment for severe COVID‐19. Stem Cells Dev. 2020;29:747‐754.https://doi.org/10.1089/scd.2020.0080

Безпечні стовбурові клітини

Процес лікування

 • 1. Консультація онлайн

  Зв'яжіться з нашими менеджерами. Це ні до чого вас не зобов'язує. Вони радо дадуть відповідь на усі ваші запитання. Це потрібно для того, щоб визначити як саме ми можемо допомогти.
  На цьому етапі нам необхідно отримати ваші медичні дані для підтвердження діагнозу. За потреби буде проведена онлайн-консультація з лікарем. Програма лікування може складатися із одного або декількох візитів, залежно від складності вашого випадку.

 • 2. Консультація з лікарем

  Всі програми лікування починаються з підтвердження діагнозу. На особистій консультації з лікарем ви зможете з'ясувати всі подробиці програми та отримати персональний прогноз ефективності лікування. Ми детально вивчимо всі ваші медичні дані, щоб упевнитися, що терапія буде для вас ефективна. Лікування проходить у нашій клініці у Києві.
  Курс розробляється індивідуально. Він може тривати від 1 до 7 днів, в залежності від вашого стану.

 • 3. Оцінка

  Лікар оцінить вашу готовність до клітинної терапії. Якщо все гаразд, він призначить власні* або донорські стовбурові клітини. Також лікар може порекомендувати застосування інших біотехнологічних продуктів.
  *У разі призначення власних клітин вам проведуть завушну панч-біопсію. Це операція під анестезією, що триває 15 хвилин. Глибина панчу – до 4-х мм, діаметр – до 3-х мм.

 • 4. Підготовка продукту із стовбурових клітин

  ВЛАСНІ КЛІТИНИПісля забору біоматеріалу наша команда біотехнологів приготує терапевтичну дозу стовбурових клітин. У лабораторії вони виділять стовбурові клітини зі зразка. Далі виростять необхідну кількість клітин, протестують їх та створять клітинний продукт для лікування. Зазвичай термін виробництва не більше 21 дня.
  КЛІТИНИ ДОНОРА
  За призначенням лікаря біотехнолог підбере готовий зразок клітин донора із нашого кріобанку. Всі зразки там заздалегідь пройшли перевірку на безпечність.

  У цьому випадку, введення клітин можливе уже після діагностики та медикаментозної підготовки.

 • 5. Початок лікування

  Всі курси лікування обов’язково включають попередню діагностику, аналізи та обстеження. Це можуть бути УЗД, МРТ, КТ, ЕКГ та інші показані пацієнтам тести та скринінги.

 • 6. Медикаментозна підготовка

  За результатами діагностики лікар призначить вам метаболічну терапію для покращення функціонування уражених тканин, а також вас підготують до проведення клітинної терапії.

 • 7. Введення клітинного продукту, фаза регенерації

  Зазвичай призначають внутрішньовенне введення. Кількість введень залежить від ступеня захворюваності – зазвичай від 1 до 3 введень.

 • 8. Заключення

  Лікар огляне вас, проведе аналіз та порадить, як підтримувати або покращити ситуацію. Після закінчення курсу ви отримаєте документи, де будуть вказані:
  діагноз;
  результати клініко-лабораторних та інструментальних обстежень;
  методики лікування;
  рекомендації лікаря.

  Ваш персональний менеджер буде залишатися з вами на зв'язку для контролю виконання рекомендацій лікаря, фіксації позитивної динаміки та координації одужання.