+38 (067) 242 82 22

+38 (067) 242 82 22

Відновлення організмупісля коронавірусу


Перенесений коронавірус виснажує організм. Легені, нервова та імунна система зазнають змін. Стовбурові клітини пришвидшать регенерацію тканин та відновлення організму в цілому.

Безпечні стовбурові клітини

Виснаження після коронавірусу – це стан, який потребує реабілітації!

Якщо після перенесеного коронавірусу Ви відчуваєте значне зниження працездатності, постійний хворобливий стан і виснаження, зверніться до лікаря. Це реальна загроза Вашому здоров'ю.

Сулік Роман Володимирович, лікар-координатор програм клітинної терапії, лікар вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук.

Heading photo

Реабілітація після COVID-19

Пандемія коронавірусу нікого не залишила байдужим. Тимчасова втрата працездатності, загальне виснаження, структурні зміни в тканині легенів, ураження нервової системи – це все ускладнення після коронавірусу. Організм вимушений пристосовуватись до таких змін, а за відсутності потенціалу організму до швидкої регенерації наслідки для здоров'я хворого залишаються на все життя. Світова наукова спільнота об'єдналася, щоб знайти не тільки вакцину, але й ефективні методи відновлення після перенесеного COVID-19. Одним з методів, що довів свою ефективність, є застосування стовбурових клітин. Приклади наведені в кінці сторінки. Біотехнологи GOOD CELLS підтверджують, що застосування мезенхімальних стовбурових клітин з жирової тканини чи пупкового канатика допомагає організму відновити роботу клітин імунної системи та регенерувати уражені тканини легенів, а застосування стовбурових клітин-похідних нервового гребеня (ПН-СК з волосяного фолікула) нівелюють пошкодження нервової системи. Клітинна терапія із застосуванням мезенхімальних стовбурових клітин з жирової тканини (МСК з жирової тканини) сприяє регенерації тканин, кращій роботі внутрішніх органів і систем, тим самим повертаючи красу, силу та енергію.

Heading photo

Кому показана клітинна терапія?

Показання:
Дане лікування показане пацієнтам, що перенесли коронавірусну хворобу середнього та важкого ступенів важкості.
Протипоказання:
 онкологічні захворювання або їх наявність в анамнезі за останні 5 років; вагітність; психіатричні розлади; алкогольна та наркотична залежність.

Heading photo

Як впливає клітинна терапія на організм?

Застосування мезенхімальних стовбурових клітин позитивно впливає на стан організму пацієнтів, що перехворіли на COVID-19, та допомагає скоріше відновитись. Біологічне обґрунтування застосування МСК в терапії на реабілітації пацієнтів із COVID-19 базується на таких властивостях стовбурових клітин:
 імуномодулюючі властивості – МСК здатні пригнічувати надмірно активовану імунну систему, що конче необхідно у важких та критично важких випадках коронавірусної інфекції, коли розвивається гострий респіраторний дистрес-синдром (ГРДС), обумовлений неконтрольованим виділенням запальних цитокінів; антиапоптотичні властивості – МСК здатні захистити епітеліальні клітини легенів та інших органів від загибелі (апоптозу), оскільки виділяють низку факторів росту. МСК виділяють фактор росту кератиноцитів (KGF), фактор росту гепатоцитів (HGF), судинний фактор росту ендотелію (VEGF) та TGF-β1 та ін., що захищають клітини альвеолярного епітелію легень від загибелі. Захисний ефект МСК був показаний також при серцевій ішемії та нервових розладах; регенераторний потенціал МСК. При респіраторних захворюваннях потрібна не тільки елімінація вірусу, а й відновлення пошкоджених тканин. МСК секретують розчинні фактори, такі як ангіопоетин-1 (ANGPT1), епідермальний фактор росту (EGF), PGE2, HGF, VEGFA, KGF та інтерлейкін-10 (IL-10), які можуть сприяти відновленню епітелію та ендотелію, збільшують альвеолярний кліренс рідини, регулюють проникність епітелію та ендотелію легенів та зменшують запалення у пацієнтів з ураженими легенями. Фактор росту кератиноцитів та фактор росту гепатоцитів, які виділяються МСК показали сприятливий вплив на емфізему та фіброз легенів у моделі гострого ураження легенів (ALI).

Безпечні стовбурові клітини

Застосування СК при COVID-19

Дізнайтесь більше про застосування стовбурових клітин у боротьбі з коронавірусом.Застосування мезенхімальних стовбурових клітин при коронавірусній інфекції потенційно можливе для чотирьох груп пацієнтів:

1. Пацієнти похилого віку або пацієнти із хронічними захворюваннями (діабет, астма, серцево-судинні захворювання) з підозрою на інфікування SARS‐CoV-2.

Превентивне застосування МСК у випадку, коли є підозра на інфікування SARS‐CoV-2. У таких пацієнтів значно знижений регенеративний потенціал організму та ослаблена імунна система, тому у випадку інфікування можливе ускладнення у вигляді гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС), фіброзу легень та множинного пошкодження органів та тканин. Тому застосування МСК у якості превентивної терапії допоможе активувати внутрішній потенціал організму до боротьби з інфекцією.

2. Молоді пацієнти у важкому та критичному станах.

3. Пацієнти похилого віку у важкому та критичному станах.

4. Пацієнти із так званим long COVID-19.

Пацієнти, що перехворіли на коронавірусну інфекцію, але мають складні постінфекційні симптоми. Постковідний синдром характеризується такими стійкими симптомами, як задишка, втома, переривчасте серцебиття, шлунково-кишкові проблеми, болі в м'язах і суглобах. У деяких пацієнтів розвиваються незворотні серцево-судинні та респіраторні захворювання. Від 60% до 80% пацієнтів, які перехворіли на COVID-19, відчувають ті чи інші симптоми різного ступеню важкості. Тому дуже важливо приділити увагу не лише лікуванню COVID-19, а і реабілітації пацієнтів після хвороби. Вже сьогодні серед рекомендацій для подолання симптомів посткоронавірусної інфекції розроблений комплекс спеціальних фізичних вправ. Найчастіша проблема з легенями після коронавірусної інфекції, яка може виявитись фатальною – це фіброз легень, тобто місця ураження легень не регенерують, епітеліальні клітини не відновлюються, а заростають сполучною тканиною. Таким чином, легені стають не спроможні на 100% забезпечувати організм киснем. Було декілька випадків, коли пацієнтам, які перехворіли на COVID-19, проводили трансплантацію легень, настільки сильно проявився фіброз легень.

Безпечні стовбурові клітини

Процес лікування

1

Консультація онлайн

Зв'яжіться з нашими менеджерами. Це ні до чого Вас не зобов'язує. Вони радо дадуть відповідь на усі Ваші запитання. Цей етап потрібен для того, щоб визначити як саме ми можемо бути корисні. Попередньо нам необхідно отримати Ваші медичні дані для підтвердження діагнозу. Далі вам запропонують безкоштовну онлайн-консультацію з лікарем або консультацію оффлайн.

2

Консультація з лікарем онлайн/оффлайн

На особистій консультації з лікарем Ви зможете з'ясувати всі подробиці програми, отримати персональний прогноз ефективності. Ми маємо бути впевнені, що лікування буде ефективним для Вас. Лікування проводиться в наших клінічних установах у Києві. Курс лікування розробляється індивідуально. Він може тривати від 1 до 7 днів, в залежності від вашого стану

3

Оцінка 

Лікар надасть оцінку Вашої готовності до клітинної терапії. У разі позитивної оцінки, в залежності від рекомендацій лікаря, Вам можуть бути призначені власні* або донорські стовбурові клітини.
*У разі призначення власних клітин Вам буде проведена завушна панч-біопсія, яка проводиться в операційних умовах під анестезією протягом 15 хвилин. Глибина панчу – до 4-х мм, діаметр – до 3-х мм.

4

Підготовка продукту із стовбурових клітин

ВЛАСНІ КЛІТИНИПісля процедури забору біоматеріалу, наша команда біотехнологів готуватиме терапевтичну дозу стовбурових клітин. У нашій лабораторії ми виділимо стовбурові клітини з відібраного нами зразка, виростимо необхідну кількість клітин, протестуємо і створимо клітинний продукт для вашого лікування. Зазвичай термін виробництва складає до 21 дня.
КЛІТИНИ ДОНОРАЗа призначенням лікаря біотехнолог в необхідній кількості підбере з нашого кріобанку готовий зразок клітин донора, заздалегідь перевірених на безпечність. У такому випадку процедура введення клітин може відбутись вже після діагностики та медикаментозної підготовки.

5

Початок лікування

Будь-який курс лікування обов'язково включає попередню діагностику, аналізи та обстеження (УЗД щитовидної залози, УЗД органів малого тазу, УЗД органів черевної порожнини, ЕКГ, діагностика уражених органів-мішеней та всі показані саме Вам тести та скринінги).

6

Медикаментозна підготовка

За результатами діагностики лікар призначить Вам метаболічну терапію для покращення функціонування уражених тканин, а також Вас підготують до проведення клітинної терапії.

7

Введення клітинного продукту, фаза регенерації

Зазвичай призначають внутрішньовенне введення. Кількість введень буде залежати від ступеня захворюваності – зазвичай від 1 до 3 введень.

8

Заключення

Після закінчення курсу Вам нададуть заключення, де зазначені діагноз, результати всіх методів обстежень (клініко-лабораторного та інструментального), методики лікування та надані рекомендації. Лікар Вас огляне, проведе аналіз, надасть рекомендації щодо підтримки та покращення вашого стану. Ваш персональний менеджер буде залишатися з Вами на зв'язку для контролю за виконанням рекомендацій лікаря, фіксації позитивної динаміки, координації вашого одужання.

Безпечні стовбурові клітини

Реабілітація після COVID-19: наукове обгрунтування

 • Клінічні випробування МСК в терапії коронавірусної інфекції

  Загалом було зареєстровано 88 клінічних випробувань для вивчення безпеки та ефективності трансплантації МСК або екзосом, отриманих зі стовбурових клітин, для пацієнтів із COVID-19. Пацієнти, які можуть бути включені в такі дослідження – SARS‐CoV-2-позитивні з важкою/критичною пневмонією, дихальною недостатністю, гострим респіраторним дистрес-синдромом та легеневим фіброзом. Китай, США та Іспанія – країни лідери по клінічним випробуванням МСК при COVID-19.
  Переважна більшість цих клінічних випробувань (63 з 88) націлена на перевірку безпеки, доцільності, толерантності та побічних явищ лікування стовбуровими клітинами (19 досліджень перебувають на I фазі, 24 – на I/II фазі та 20 – на II фазі). Мало клінічних випробувань прогресувало після II фази (3,4%), лише 2 випробування перебуває на II/III фазі та лише 1 випробування – на III фазі.
  Найпоширенішим джерелом МСК для терапії коронавірусної інфекції є пуповина/Вартонів студень (32 із 88), кістковий мозок (15 із 88), жирова тканина (12 із 88), пульпа зуба (3 із 88), плацента (2 із 88) та менструальна кров (1 із 88). Цікаво, що у 2 дослідженнях використовувались МСК, отримані із людських ембріональних стовбурових клітин (hES-M) (ChiCTR2000031139, NCT04331613). Враховуючи обмежений потенціал проліферації дорослих МСК, позаклітинні везикули, отримані з МСК, також використовувались як альтернатива в 4 дослідженнях. Клітинна доза та запропоновані схеми сильно відрізнялися серед досліджень. Детальніше про поточний статус клінічних досліджень МСК в лікуванні COVID-19 можна знайти Li Z., et al. Stem cell therapy for COVID‐19, ARDS and pulmonary fibrosis // Cell Proliferation. - 24 oct, 2020. https://doi.org/10.1111/cpr.12939

 • Опубліковані результати

  Перше дослідження з використанням МСК в лікуванні COVID-19, проведене під керівництвом Dr Zhao (ChiCTR2000029990), повідомило, що внутрішньовенне введення мезенхімальних стовбурових клітин людини (МСК) 7 пацієнтам із COVID-19 призвело до поліпшення функціональних результатів та полегшення одужання. У цьому дослідженні 7 пацієнтів (1 в критичному стані, 4 з важким перебігом, 2 із середньою тяжкістю) отримували внутрішньовенні інфузії МСК.
  Через 14 днів після введення МСК значно покращились функціональні результати всіх 7 пацієнтів без будь-яких побічних ефектів. Після лікування кількість лімфоцитів периферичної крові зросла, зменшилась кількість С-реактивного білку в плазмі, а надактивовані імунні клітини (CXCR3+CD4+ T лімфоцити, CXCR3+CD8+ T лімфоцити, та CXCR3+ природні кілери), що секретують запальні цитокіни, зникли через 3-6 днів.
  Детальніше тут: Leng Z, Zhu R, Hou W, et al. Transplantation of ACE2(‐) mesenchymal stem cells improves the outcome of patients with COVID‐19 Pneumonia. Aging Dis, 2020, 11:216‐228. http://www.aginganddisease.org/EN/10.14336/AD.2020.0228

 • Shu L, Niu C, Li R, et al. Treatment of severe COVID‐19 with human umbilical cord mesenchymal stem cells. Stem Cell Res Ther. 2020;11:361.

  Shu et al. повідомили, що інфузія МСК пуповини була ефективною та безпечною для лікування важкого перебігу COVID-19 (ChiCTR2000031494). У цьому дослідженні 12 пацієнтів з важкою формою COVID-19 отримували внутрішньовенні інфузії МСК пуповини. Результати показали, що 28-денний рівень смертності був нульовим у групі лікування МСК пуповини, тоді як рівень смертності становив 10,34% у контрольній групі.
  Після трансплантації МСК пацієнтам з COVID-19 час до клінічного поліпшення був меншим, ніж у контрольній групі, покращились клінічні симптоми, включаючи слабкість і втому, задишку та низьке насичення киснем. У групі пацієнтів, що отримували МСК пуповини, спостерігалось зменшення рівня маркерів запалення (С-реактивний білок та IL-6), пришвидшився процес відновлення кількості лімфоцитів та скоротився період регенерації уражених легенів. Встановлено, що внутрішньовенне введення МСК пуповини є безпечним та ефективним варіантом лікування важкої форми COVID‐19.

 • Meng F, Xu R, Wang S, et al. Human umbilical cord‐derived mesenchymal stem cell therapy in patients with COVID‐19: a phase 1 clinical trial. Signal Transduct Target Therap.2020;5:172.

  Wang et al. повідомили про І фазу клінічного випробування МСК пуповини для лікування COVID-19 (NCT04288102). 9 пацієнтів з COVID-19 із середньою та важкою формою легеневого захворювання отримали 3 раунди внутрішньовенних інфузій МСК пуповини (3 × 10^7 клітин на інфузію) у 0, 3 та 6 день. Серйозних побічних ефектів, пов’язаних з інфузією, не спостерігалося. У найбільш важких пацієнтів покращувалось насичення киснем тканин після лікування МСК пуповини.
  У 2 пацієнтів середньої тяжкості та 2 важких пацієнтів з високим початковим рівнем прозапального IL-6 спостерігалося зниження IL-6 протягом 3 днів після інфузії МСК пуповини та залишалося стабільним протягом наступних 4 днів. КТ грудної клітки показало, що ураження легенів у пацієнтів, які отримували інфузії МСК пуповини, добре контролювалися протягом 6 днів і повністю зникали протягом 2 тижнів після інфузії МСК пуповини. У контрольній групі у 1 важкого пацієнта все ще були очевидні ураження легень перед випискою з лікарні. Для того, щоб ознайомитись із роботою, перейдіть за посиланням https://www.nature.com/articles/s41392-020-00286-5

 • Sánchez‐Guijo F, Garcia‐Arranz M, Lopez‐Parra M, et al. Adipose‐derived mesenchymal stromal cells for the treatment of patients with severe SARS‐CoV‐2 pneumonia requiring mechanical ventilation. A proof of concept study. EClinicalMedicine. 2020;25(100454).

  Sanchez-Guijo et al. повідомили про дослідження ефективності МСК з жирової тканини (МСК з жирової тканини) для лікування пацієнтів з важкою пневмонією, пов'язаною з COVID-19 (NCT04348461). Пацієнти отримували внутрішньовенне введення МСК жирової тканини. Побічних явищ, пов’язаних з клітинною терапією, не спостерігалося. Клінічне покращення спостерігалось у 9 пацієнтів (69,2%), 7 пацієнтів було екстубовано та виписано з реанімації, а 4 пацієнти залишались інтубованими. Введення МСК з жирової тканини знижувало рівень запальних маркерів C-реактивного білка, IL-6, феритину, лактатдегідрогенази, D-димеру та збільшувало кількість лімфоцитів. Для ознайомлення із роботою перейдіть за посиланням https://doi.org/10.1016/j.eclinm.2020.100454

 • Sengupta V, Sengupta S, Lazo A, Woods P, Nolan A, Bremer N. Exosomes derived from bone marrow mesenchymal stem cells as treatment for severe COVID‐19. Stem Cells Dev. 2020;29:747‐754.

  Sengupta V. та ін. повідомили, що екзосоми (ExoFloTM), отримані з МСК кісткового мозку, можуть працювати при важкому COVID-19. У цьому дослідженні 24 позитивні пацієнти на SARS-CoV-2 отримали одну внутрішньовенну дозу ExoFlo (15 мл), отриману з алогенних МСК кісткового мозку. Протягом 72 годин після прийому ExoFlo побічних ефектів не спостерігалося. 83% пацієнтів вижили, а 71% пацієнтів одужали. Більше того, клінічний статус пацієнтів та індекс оксигенації покращилися вже після одноразового лікування.
  Тим часом спостерігалося зменшення абсолютного числа нейтрофілів та збільшення абсолютного числа лімфоцитів. Аналогічно, ExoFlo знижував маркери запалення С-реактивний білок, феритин та D-димер. Це дослідження продемонструвало, що лише одна внутрішньовенна доза екзосом, одержаних з МСК кісткового мозку, може ефективно та безпечно лікувати пацієнтів із важким COVID-19. Таким чином, клінічний успіх екзосом, отриманих від МСК, також підтверджує думку, що МСК, ймовірно, лікують хворобу легенів COVID-19 за допомогою паракринного та секреторного механізму. Результати даного дослідження можна знайти за посиланням https://doi.org/10.1089/scd.2020.0080