Дзвоніть: +38 (067) 242 82 22

  1. Головна
  2. Блог
  3. Як аутизм впливає на повсякденне життя дорослої людини

Як аутизм впливає на повсякденне життя дорослої людини

06.09.2024

Аутизм дорослої людини

Автор:

Illustration

Сулік Роман Володимирович,лікар-координатор програм клітинної терапії, лікар вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук

Аутизм - це розлад психологічного або психічного розвитку, який проявляється проблемами із соціальними взаємодіями, а також стереотипними моделями поведінки. Як правило, симптоми аутизму починають проявлятися в ранньому дитинстві. Причини аутизму в більшості дітей досі невідомі, але багато досліджень пропонують розглядати генетичний компонент як основну з них.Незважаючи на поширений стереотип, аутизм не «лікується» і не минає сам собою в міру дорослішання людини. Крім того, у кожного аутизм має свій, унікальний прояв. Такі особливості поведінки потрібно помічати й обов'язково враховувати під час взаємодії з людиною з аутизмом.
Люди навколо і самі аутисти нерідко плутають аутизм у дорослих з поганим настроєм, стресом чи депресією, що значно ускладнює ситуацію, оскільки належної допомоги такі люди не отримують. Основні симптоми аутизму у дорослого: Замкнутість і проблеми у спілкуванні з людьми - навіть близькими. При зустрічі зі знайомими вони вважають за краще не вітатися, пройти повз. Спілкування з людьми, які їм подобаються, буває недовгим, дратівливим. Часто це пов'язано з тим, що людина з аутизмом не розуміє концепти соціальної взаємодії, а не просто ігнорує їх. Проблеми зі встановленням зорового контакту - пильний довгий погляд або, навпаки, небажання дивитися співрозмовнику в очі. Як правило, це поширюється і на мову тіла - людина з аутизмом часто не може інтерпретувати прийняті в суспільстві чи оточенні жести або вирази обличчя. Повна відсутність почуття гумору, а точніше, його нерозуміння у звичному для більшості контексті. Відсутність відповідальності, почуття провини і звичного розуміння цих концептів. Стереотипні рухи, часте цитування фраз із книжок, фільмів. Гіперфіксація на конкретному занятті, захопленні або темі. Складнощі з орієнтацією в часі та сприйняттям об'єктивної реальності того, що відбувається навколо. Різка драматична реакція на будь-які зміни в житті. Нерозуміння і неприйняття суспільних правил поведінки, відсутність такту, розуміння почуттів та емоцій інших людей.
Ознаки аутизму в дорослих - відсутність прихильності, стосунків дружніх чи романтичних. Вони не сприймають обіймів і поцілунків, не відчувають закоханості у звичному розумінні цих явищ. Спроби оточуючих зблизитися розцінюються як обмеження свободи. Аутистам властивий перфекціонізм і консерватизм в одязі, їжі, звичках, роботі. Завдяки цьому вони часто досягають дуже хороших результатів у певних діях, доводячи їх до досконалості.
Зовнішні ознаки аутизму в дорослих - це беземоційна мова, мізерний словниковий запас і міміка, відсутність зорового контакту.Дорослі люди з аутизмом класифікуються за інтенсивністю прояву та набором симптомів: Легко ображаються, не можуть самостійно вирішувати навіть незначні проблеми. Навколишні сприймають це як мінуси характеру і визначити хворобу цієї категорії пацієнтів можуть тільки психіатри. Зазвичай мало взаємодіють з навколишнім світом і людьми за винятком своїх особливих інтересів. Належать до категорії невиліковних пацієнтів, які потребують щоденної допомоги. Некомунікативні, замкнуті люди. Спілкуються тільки за власною ініціативою і рідко самі ініціюють контакт. Надають перевагу заняттям на самоті. Через сильну захопленість своєю улюбленою справою забувають спати, їсти, тому потребують сторонньої допомоги та організації побуту. Люди, які абсолютно не приймають суспільних норм і правил поведінки.
Аутизм у дорослих - це загальне поняття, що об'єднує цілий спектр розладів. Аутизм Аспергера – легка форма. Аутисти з таким діагнозом асоціальні та обмежені у комунікації, замкнуті, мають деякі дивацтва, але абсолютно самостійні та є повноцінними членами суспільства. Аутизм Каннера – важка форма, для якої характерний повний набір симптомів хвороби. Пацієнти цієї категорії повністю асоціальні, з незв'язною мовою та низькими когнітивними здібностями. Потребують постійного нагляду, іноді госпіталізації. Синдром Ретта поширюється тільки серед жінок. Характеризується стрімкими регресивними процесами в організмі. Тривалість життя жінок із синдромом Ретта не перевищує 30 років. Атиповий аутизм — стан з нетиповою симптоматикою, який складно віднести до однієї перелічених вище груп.Аутисти можуть мати високий інтелект або видатні здібності, досягати кар'єрного зростання, робити відкриття і бути визнаними геніями.

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Аутизм та щоденні завдання

Аутизм дорослої людини, як і дитячий аутизм – це не вирок: близько 33% людей з цим діагнозом живуть самостійним життям і потребують допомоги епізодично. Частина з них соціально адаптована, має сім'ю та роботу. Складніші справи з більш серйозними формами патології, коли людина повністю асоціальна, і через свої щоденні ритуали і залучення до процесу може забувати про сон, їжу, гігієнічні процедури.
Вилікувати аутизм неможливо. Але за умови своєчасної діагностики та отримання кваліфікованої допомоги у людей з таким діагнозом є великі можливості для соціальної адаптації. Саме на соціальній адаптації і ставиться акцент під час роботи з людьми з аутизмом. Найбільш ефективними методами когнітивно-поведінкової корекції є: м'яка залученість людини в сімейні або офісні справи;  відсутність небажаного фізичного контакту - обійми, поплескування, дотримання виставлених людиною кордонів;  визначення обов'язків - полив квітів, догляд за твариною, приготування сніданку; залучення людини в тривалий процес - придбання курсу малювання або тренувань на місяць.При правильній когнітивно-поведінковій терапії люди з аутизмом справляються з щоденними побутовими та професійними завданнями, за умови суворого дотримання їхніх особистих кордонів.
На допомогу аутистам надходять інформаційні технології. Люди з таким діагнозом складно йдуть на вербальний контакт, але чудово комунікують у соціальних мережах, на форумах, де знаходять людей з ідентичною проблемою для взаємодопомоги та підтримки. Також комп'ютерні технології – це можливість працювати віддалено та реалізуватися професійно. Особливість аутистів — бажання та спроможність отримання досконалого результату, що робить їх цінними та затребуваними співробітниками. Працюючи віддалено, вони повністю зосереджені на робочому процесі і не відчувають дискомфорту від спілкування з колегами.

Як вилікувати аутизм у дорослих

Як вилікувати аутизм у дорослих і чи можливо це взагалі? Для лікування розладів аутистичного спектру найбільш ефективними є методи психологічної реабілітації, спрямовані на формування психоемоційної стабільності та мінімізацію стресу. Професійна медична допомога та підтримка сім'ї допомагає розвинути компенсаторну та стратегічну компетенцію, адаптуватися до навколишнього світу, соціуму. Терапевтичний план може включати: нейропсихологічну корекцію; логопедичну корекцію; музичну терапію;трудотерапію.
Додатково призначається медикаментозне лікування для усунення страху, стресу, депресії — антидепресанти, ноотропи, транквілізатори. Хороші результати в лікуванні аутизму у дорослих демонструє терапія стовбуровими клітинами. Якщо говорити простою мовою, вона дозволяє перепрограмувати системи, збої в яких стали причиною аутизму. Результатом використання стовбурових клітин при аутизмі є регенерація нейронів та покращення нейроглії, що призводить до поліпшення роботи мозку та нервової системи. У таких умовах соціальна адаптація, мовні та фізичні навички пацієнтів значно покращуються.

Діагностика аутизму у дорослих

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Діагностика аутизму у дорослих: як це відбувається?

Психологи та психотерапевти точно знають, як розпізнати аутизм у дорослого. Для цього спеціалісту достатньо провести опитування чи тестування. Для уточнення клінічної картини, виявлення причини стану, призначення корекції проводиться інструментальна діагностика аутизму у дорослих: клінічні тести (наприклад, ADOS-2 або CARS2 для дітей);  електроенцефалографія - диференціальна діагностика патологій головного мозку, шизофренії та депресивних розладів; УЗД і МРТ головного мозку - для виявлення новоутворень або патологічних станів і, відповідно, виключення органічної патології.
Терапевтичний план складається індивідуально в кожному клінічному випадку.

Приклади успіху: історії дорослих з аутизмом

Аутизм у дорослому житті не є вироком. Люди з цим діагнозом нерідко досягають колосальних успіхів у кар'єрі. Наприклад, Темпл Грандін — відома американська письменниця, вчений, професор і входить до списку “Time 100” самих впливових людей світу. Стівен Шор – американський професор, доктор педагогічних наук та спеціаліст з аутизму, який читає лекції по всьому світу, є організатором конференцій та автором наукових робіт. Багато людей з діагнозом аутизм серед музикантів та акторів. Яскраві приклади — Деріл Ханна, Вуді Аллен, Боб Ділан, Енді Кауфман. Серед художників дорослим аутизмом хворіли Ділан Скотт Пірс, Енді Воргол та Вінсент Ван Гог.
Люди з аутизмом дуже добре показують себе у сферах, де можна мінімізувати контакт із людьми і немає обмежень у розкритті свого потенціалу – це успішні програмісти, співробітники лабораторій, дизайнери, художники, композитори.

Висновок

Чи можна захворіти на аутизм у дорослому віці? Ні. Аутизм - це вроджений стан, але в деяких людей його симптоми проявляються в підлітковому або більш зрілому віці. За слабкої симптоматики аутизм можуть сприймати як депресію або поганий, «складний» характер, що ще раз вказує на необхідність підвищення знань суспільства про таких людей. За своєчасної діагностики аутизм добре піддається корекції, і після терапії стовбуровими клітинами в пацієнтів є чудові шанси адаптуватися до соціуму.

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Регенеративна медицина

Блог

Illustration

Що таке стовбурові клітини та які їх типи бувають

Стовбурові клітини – засновники кожного органу і тканини в нашому тілі. Вузькоспеціалізовані клітини, які утворюють печінку, серце, мозок та інші органи.

Illustration

Часті питання про
стовбурові клітини

Найпоширеніші міфи та запитання стосовно виробництва та використання стовбурових клітин.

Illustration

Клінічні випробування

Підтвердження ефективності застосування стовбурових клітин клінічними випробуваннями.

Illustration

Перспективи використання екзосом у медицині

Підтвердження ефективності застосування стовбурових клітин клінічними випробуваннями.

Illustration

Трансплантація стовбурових клітин

Як готують стовбурові клітини до трансплантації? Типи та способи трансплантації стовбурових клітин. Переваги.

Зв'язок

Контакти

Ми дружні та відкриті — контактуйте з нами легко.

Адреса

Клініка і лабораторія GOOD CELLS03115, Україна, м. Київ, вул. Івана Крамського, 9

Телефон

+38 (067) 242 82 22

Made with