Дзвоніть: +38 (067) 242 82 22

  1. Головна
  2. Блог
  3. Як отримують стовбурові клітини: де, як і звідки їх беруть?

Як отримують стовбурові клітини: де, як і звідки їх беруть?

05.12.2024

Аутизм дорослої людини

Автор:

Illustration

Сулік Роман Володимирович,лікар-координатор програм клітинної терапії, лікар вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук

Інтерес до стовбурових клітин з'явився не дарма – їхні унікальні властивості знайшли застосування в індивідуалізованій медицині та косметології. Можливість цих клітин перетворюватися на потрібний вид здорових клітин організму дає змогу вже зараз помітно полегшувати стани, які ще 50 років тому вважалися невиліковними захворюваннями.

Що ж таке стовбурові клітини? 

Стовбуровими називають клітини організму, які ще не пройшли диференціацію - тобто, не перетворилися на специфічний для конкретної тканини тип. Ця властивість дала змогу вченим "програмувати" стовбурові клітини в потрібний для дослідження або терапії тип.

Цей вид клітин є основою для всіх тканин і органів, адже всі вони починають свою закладку під час ембріонального розвитку саме зі стовбурових клітин.

З віком кількість цих клітин в організмі зменшується, але це не означає, що вони зовсім зникають. Так, стовбурові клітини, отримані з дорослого організму, активно використовуються в клітинній терапії. Залежно від походження, вони можуть використовуватися для лікування неврологічних захворювань, хвороб крові та інших важких станів. Крім того, ці клітини використовуються також у косметології та дерматології для лікування алопеції та омолодження шкіри.

Якими бувають стовбурові клітини?

Дві великі категорії, на які можна розділити стовбурові клітини, визначаються за віком організму, з якого їх забирають:
● пренатальні стовбурові клітини – отримані до народження, сюди належать ембріональні та фетальні;● постнатальні стовбурові клітини – отримані після народження, сюди відносяться перинатальні клітини (наприклад, з пуповини та плаценти) і дорослі.
Кожен із цих видів має своє призначення в дослідженнях і терапії. Так, ембріональні стовбурові клітини, зважаючи на складність отримання і спірну етичність, використовують тільки в наукових дослідженнях. 
Залежно від тканини, яку можна отримати з постнатальних стовбурових клітин, виділяють ще дві великі групи - мезенхімальні та гемопоетичні. Мезенхімальні стовбурові клітини можна назвати попередниками всіх клітин сполучної тканини, зокрема кісток, суглобів і хрящів. Гемопоетичні стовбурові клітини, своєю чергою, постійно утворюються в кістковому мозку, даючи початок клітинам крові.
Усі ці види стовбурових клітин також можуть відрізнятися один від одного за ступенем диференціації. Вони можуть бути тотипотентними (зигота), плюрипотентними і мультипотентними. Що вищий вік клітин, то менший їхній потенціал до регенерації. 

Illustration

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Переваги стовбурових клітин пуповинної крові

Стовбурові клітини пуповинної крові здатні відновлювати клітини кровотворної системи та імунітету. Ця ключова властивість використовується для лікування деяких захворювань крові та навіть імунодефіцитів.

Пуповинні стовбурові клітини мають більшу здатність до адаптації до організму реципієнта, ніж дорослі стовбурові клітини з кісткового мозку, а отже, ймовірність виникнення імунної реакції на них мінімальна.

Процес збору пуповинної крові повністю безпечний як для матері, так і для новонародженого. Кров збирається одразу після народження і перерізання пуповини, ніяк не впливаючи на здоров'я дитини або матері. ГСК з пуповинної крові вирізняються особливо високою здатністю до ділення та утворення нових клітин. Це означає, що вони можуть швидко розмножуватися, відновлюючи пошкоджені тканини й органи.

Зберігання пуповинної крові дає змогу використовувати стовбурові клітини в майбутньому не тільки для самого донора (дитини), а й для інших членів сім'ї. Наприклад, вірогідність сумісності між братами та сестрами за стовбуровими клітинами пуповинної крові вища, ніж при пересадці кісткового мозку від неродинного донора.

Діагностика аутизму у дорослих

Особливості зберігання стовбурових клітин

Зберігання стовбурових клітин передбачає їх заморожування за наднизьких температур. Зазвичай кріобанки заморожують їх у рідкому азоті за -196 градусів Цельсія. Цей процес також називається кріоконсервацією.

Для того, щоб структура клітин не ушкоджувалася в процесі заморозки та розморожування, стовбурові клітини спочатку обробляють кріопротекторами.

Пуповинна кров зазвичай зберігається в спеціалізованих банках стовбурових клітин, їх ще називають кріобанками. Багато батьків вважають за краще зберігати пуповинну кров своїх новонароджених як так зване біострахування: у майбутньому вони зможуть використовувати ці клітини для лікування деяких захворювань, якщо вони виникнуть.

Мезенхімальні стовбурові клітини заморожуються схожим чином.

Якість зберігання стовбурових клітин залежить від підтримання постійної температури та використання спеціального обладнання. Будь-яке відхилення від норми може пошкодити матеріал. Процес розморожування також вимагає точності, щоб клітини зберегли свою життєздатність і здатність до подальшого поділу та диференціації.

Сучасні банки стовбурових клітин дотримуються суворих стандартів зберігання, щоб забезпечити максимальну життєздатність клітин протягом десятиліть.

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Регенеративна медицина

Блог

Illustration

Що таке стовбурові клітини та які їх типи бувають

Стовбурові клітини – засновники кожного органу і тканини в нашому тілі. Вузькоспеціалізовані клітини, які утворюють печінку, серце, мозок та інші органи.

Illustration

Часті питання про
стовбурові клітини

Найпоширеніші міфи та запитання стосовно виробництва та використання стовбурових клітин.

Illustration

Клінічні випробування

Підтвердження ефективності застосування стовбурових клітин клінічними випробуваннями.

Illustration

Перспективи використання екзосом у медицині

Підтвердження ефективності застосування стовбурових клітин клінічними випробуваннями.

Illustration

Трансплантація стовбурових клітин

Як готують стовбурові клітини до трансплантації? Типи та способи трансплантації стовбурових клітин. Переваги.

Зв'язок

Контакти

Ми дружні та відкриті — контактуйте з нами легко.

Адреса

Клініка і лабораторія GOOD CELLS03115, Україна, м. Київ, вул. Івана Крамського, 9

Телефон

+38 (067) 242 82 22

Made with