Дзвоніть: +38 (067) 242 82 22

  1. Головна
  2. Блог
  3. Шкіра: що про неї потрібно знати

Шкіра: що про неї потрібно знати

02.02.2025

будова шкіри людини

Автор:

Illustration

Сулік Роман Володимирович,лікар-координатор програм клітинної терапії, лікар вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук

Шкіра – це найбільший орган тіла і перший рівень його захисту. Саме від здоров'я шкіри багато в чому залежить терморегуляція тіла, захист організму від бактерій і вірусів, і, звісно ж, зовнішній вигляд.

Як влаштована шкіра?

На різних ділянках тіла шкіра може набувати різної товщини: наприклад, шкіра на спині набагато товща за шкіру на долоні.

Саме в цьому органі розташовані мільйони найважливіших для тіла рецепторів, завдяки яким ми можемо відчувати тепло і холод, дотики різної сили, а також біль – важливий індикатор небезпеки. Крім того, у шкірі розташовані сальні та потові залози, від яких багато в чому залежить терморегуляція та цілісність шкірних покривів.

Основні функції шкіри

Головна функція шкіри – захисна. Шкіра слугує надійним бар'єром між зовнішнім середовищем і організмом, захищаючи його щосекунди та зберігаючи гомеостаз. Цей орган поглинає ультрафіолетове випромінювання, бере на себе основний "удар" у разі механічних, хімічних і термічних уражень.

Рецептори в шкірі виконують сенсорну функцію, допомагаючи нам відчувати дотики, біль, температуру і тиск.

Крім того, наші шкірні покриви також виконують функцію "термостата" для тіла, регулюючи його температуру через звуження і розширення просвіту судин, а також потовиділення. Жирова тканина в гіподермі допомагає утримувати тепло в організмі.

Шкіра також слугує резервуаром – у ній міститься вода і жир, який може послужити джерелом енергії. Крім того, в судинах шкіри міститься близько 10% крові в організмі.

Шкіра бере участь в обміні речовин: вона поглинає ультрафіолетове випромінювання і синтезує вітамін D. Вона виконує видільну функцію, допомагаючи разом із потом видалити з організму надлишок води, мінеральних солей і токсини.

Шкіра виконує й естетичну функцію: від її кольору та стану багато в чому залежить зовнішній вигляд людини. 

верхній шар шкіри

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Шари шкіри та їхні функції

Шкіра складається з трьох структурних шарів:
 епідермісу;● дерми; гіподерми (підшкірної жирової клітковини).
Кожен шар складається з різних видів клітин і має власні функції.

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Епідерміс

Епідерміс складається з п'яти шарів різних епітеліальних клітин. Найглибший із них – базальний. Тут діляться і починають подальший розвиток кератиноцити, надалі просуваючись в інші шари. Крім них, базальний шар також містить клітини імунної системи, а також меланоцити. Внаслідок меланіну в них ми маємо захист від УФ-випромінювання і певний колір шкіри. Багато шкірних захворювань, таких як псоріаз, вражають епідерміс.
Шари епідермісу:
 Роговий шар складається з мертвих плоских клітин, які злущуються і постійно оновлюються.● Блискучий шар присутній тільки там, де шкіра товста: на долонях і підошвах, надаючи їй додаткової міцності. Наприклад, на обличчі або шиї цього шару немає.● У зернистому шарі клітини починають виробляти кератогіалін, попередник кератину. Шипуватий шар складається з клітин, з'єднаних десмосомами, які надають епідермісу міцності.● Базальний шар, про який ми вже згадували, – шар, де знаходяться стовбурові клітини. Тут відбувається активний поділ клітин і вироблення меланіну меланоцитами, який визначає колір шкіри.
Верхній шар епідермісу – роговий – складається з відмерлих кератиноцитів. Саме цей шар стає основною механічною перешкодою для різних патогенів.

основні функції шкіри

Дерма

Середній шар шкіри містить судини та нерви, волосяні фолікули, залози та їхній підтримувальний апарат. 
Шари дерми:
● папілярний шар складається з пухкої сполучної тканини, містить кровоносні капіляри, нервові закінчення і рецептори; сітчастий шар складається зі щільної сполучної тканини з колагеновими та еластиновими волокнами, що надають шкірі міцності та гнучкості.
За своєю структурою дерма складається з фі

Гіподерма

Нарешті, гіподерма – це жировий шар, над яким розташовані дерма та епідерміс. Гіподерма складається з жирової та сполучної тканини. Якщо в середньому шарі шкіри проходили невеликі кров'яні судини, то в підшкірній жировій клітковині проходять уже більші артерії та вени, нерви. Наявність адипоцитів – жирових клітин – багато в чому забезпечує збереження енергії та додаткову терморегуляцію.

Знаючи ці базові особливості будови шкіри, ви можете впевненіше підбирати для неї відповідний догляд, а також розуміти, які проблеми можуть з нею виникнути, і як з ними боротися. А якщо вам не подобається стан вашої шкіри, в нашій клініці можна пройти ефективний курс омолодження стовбуровими клітинами.

зовнішній шар шкіри

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Регенеративна медицина

Блог

Illustration

Що таке стовбурові клітини та які їх типи бувають

Стовбурові клітини – засновники кожного органу і тканини в нашому тілі. Вузькоспеціалізовані клітини, які утворюють печінку, серце, мозок та інші органи.

Illustration

Часті питання про
стовбурові клітини

Найпоширеніші міфи та запитання стосовно виробництва та використання стовбурових клітин.

Illustration

Клінічні випробування

Підтвердження ефективності застосування стовбурових клітин клінічними випробуваннями.

Illustration

Перспективи використання екзосом у медицині

Підтвердження ефективності застосування стовбурових клітин клінічними випробуваннями.

Illustration

Трансплантація стовбурових клітин

Як готують стовбурові клітини до трансплантації? Типи та способи трансплантації стовбурових клітин. Переваги.

Зв'язок

Контакти

Ми дружні та відкриті — контактуйте з нами легко.

Адреса

Клініка і лабораторія GOOD CELLS03115, Україна, м. Київ, вул. Івана Крамського, 9

Телефон

+38 (067) 242 82 22

Made with