Дзвоніть: +38 (067) 242 82 22

  1. Головна
  2. Блог
  3. Все про волосся людини: структура, будова та функції, проблеми та догляд

Усе про волосся людини: структура, будова і функції та догляд за ним

30.01.2025

Структура та будова волосини

Автор:

Illustration

Сулік Роман Володимирович,лікар-координатор програм клітинної терапії, лікар вищої кваліфікаційної категорії, кандидат медичних наук

Волосся багато в чому визначає зовнішній вигляд людини. Однак воно потрібне не лише для краси та має важливі захисні функції. Воно оберігає шкіру голови від впливу ультрафіолетового випромінювання та затримує зовнішніх паразитів – принаймні так було раніше, коли використання шампуню ще не стало повсякденною звичкою. Крім того, волосся допомагає організму підтримувати оптимальну температуру шкіри голови.
Перш ніж обирати засоби для догляду або процедури для турботи про волосся, потрібно розібратися в його структурі. Розуміння того, як влаштоване волосся, дає змогу оцінити, які чинники можуть завдавати йому шкоди, і вибрати оптимальну стратегію догляду.
Крім того, розуміння особливостей будови волосся дає змогу обирати процедури, здатні поліпшити його зовнішній вигляд і здоров'я шкіри голови.

Як влаштоване волосся людини?

Уся видима частина волосся – це відмерлі клітини. Кожна волосинка починається в корені, який знаходиться у волосяному фолікулі. Волосяні фолікули, своєю чергою, розташовані в товщі шкіри, звідки вони й отримують необхідне живлення та енергію для росту.
Шкіра людини містить сотні мільйонів волосяних фолікулів, але далеко не кожен із них дає початок волосині. Крім того, фолікули працюють асинхронно – наприклад, один може вже закінчувати цикл росту волосини, тоді як інший тільки запустить фазу росту.
Волосся, яке тільки-но "прорізалося" з фолікула, як правило, тонке. У міру свого зростання воно потовщується і стає міцнішим. Утім, на стан видимої частини волосся впливає безліч чинників: від ультрафіолетового випромінювання до використовуваних засобів догляду.
Хімічний склад волосся:
 78% білка (кератину); 15% води;● 6% ліпідів; 1% пігменту (меланіну).
Колір волосся визначається кількістю і типом меланіну в кортексі. Форма і структура волосся залежать від форми фолікула і розподілу кортикальних клітин.

Будова волосся

Загальна структура волосини досить проста – її можна описати наявністю кореня і стрижня волосини.

структура, будова і функції волосся

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Корінь волосини

Корінь – це та невелика "жива" частина волосини, яка відповідає за її ріст і здоров'я. Корінь розташований усередині середнього шару шкіри – дерми. Він заглиблюється приблизно на 3 мм. Головне завдання кореня – отримувати необхідне живлення і регулювати роботу прикореневого апарату.
За своєю будовою корінь досить складний. До нього належить не тільки безпосередньо основа волосини, а й важливі сусідні структури.
● Коренева піхва забезпечує захист волосини.● Волосяний сосочок – чутлива частина кореня, яка вбирає корисні речовини;● Паросткова частина – це клітини-попередники кератиноцитів, які активно діляться і забезпечують ріст волосся.● Меланоцити – клітини з вмістом меланіну одного або двох типів, які відповідають за надання волоссю певного кольору.● Потові та сальні залози відповідають за терморегуляцію, захист шкіри, а також захист фолікула від потрапляння в нього патогенів. Сальна залоза виділяє секрет, який змащує волосся й утворює водно-ліпідну плівку на шкірі голови. Ця плівка складається з відмерлих клітин епідермісу, секрету сальних і потових залоз. Її рН становить 4,5-6,5, що запобігає розмноженню мікроорганізмів. Завдяки гідрофобним властивостям плівка захищає шкіру від втрати вологи та пересихання, слугує бар'єром від ультрафіолетового випромінювання.
Крім цих структур, корінь волосини має власні нервові волокна і м'яз, що піднімає волосся. Його скорочення викликає ефект "гусячої шкіри".

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Стрижень волосини

У міру того як клітини в корені волосини діляться, волосся росте. До моменту, коли вона стає видною над поверхнею шкіри, ці клітини вже перетворюються на ороговілі. Видима частина волосини та називається стрижнем.

Будова стрижня волосини представлена трьома концентричними (круговими) шарами. Розглянемо їх від центру, поступово просуваючись до периферії.

У самому центрі стрижня волосини міститься медула – внутрішній шар із частково ороговілих клітин і простору між ними. Що старша волосина, то менша медула – на відрослих і тонких кінчиках її вже не буде.

Медулу покриває кортекс, або кортексний шар. На нього припадає основна товщина стрижня - близько 75-80% його об'єму. Кортекс відповідає за міцність і еластичність волосини, а також за її текстуру.

Клітини кортексу можуть бути двох типів: паракортикальні мають однорідну форму, тоді як ортокортикальні характеризуються неоднорідністю. Співвідношення цих клітин впливає на форму волосся: переважання паракортикальних клітин зазвичай призводить до прямого волосся, тоді як наявність ортокортикальних сприяє утворенню кучерявого або кучерявого волосся. Волосся з переважно ортокортикальними клітинами в основі стрижня гірше захищене від хімічного впливу та високих температур.

Усередині кортикальних клітин знаходяться макрофібрили, які, своєю чергою, складаються з мікрофібрил і протофібрил. Протофібрили утворені протофіламентами, що складаються з димерів - пар спіральних білкових ланцюгів. Така складна структура забезпечує волосу високу міцність та еластичність.

Крім клітин, кортекс також містить волокна кератину і меланін різних типів. Кератинові волокна відповідають за товщину, еластичність і міцність волосся, а меланін і співвідношення двох його видів - за колір.

Кортикальну частину стрижня захищає кутикула. За своєю будовою кутикула являє собою кілька шарів кератинових лусочок – вони досить щільно прилягають одна до одної, залишаючи між собою місце тільки для захисних ліпідів, які надають волоссю блиску. Більш кучеряве волосся має більш нерівну кутикулу з високою пористістю – через це хвилясте волосся швидше втрачає вологу.

скільки волосся на голові

Від чого залежить колір волосся?

Колір волосини формується внаслідок наявності та співвідношення двох основних типів меланіну – еумеланіну і феомеланіну. Сам по собі цей пігмент виробляється меланоцитами й, в міру зростання волосся, переноситься в кератиноцити кортекса.
1. Еумеланін відповідає за темні відтінки волосся – чим його більше, тим волосся темніше. Цей тип меланіну вирізняється великими гранулами та кращою стійкістю до впливу ультрафіолетового випромінювання.2. Феомеланін надає волоссю світлі та руді відтінки. Його гранули дрібніші й він менш стійкий до ультрафіолету, через що руді та світлі відтінки волосся більш уразливі до дії сонячного світла.
Співвідношення цих двох пігментів і визначає колір волосся. Наприклад, домінування еумеланіну робить волосся темним, а домінування феомеланіну – рудим. Світлий блонд з'являється внаслідок мінімального вмісту обох пігментів, а відносно рівні їхні концентрації формують різні відтінки каштанового волосся.
Крім цього, на інтенсивність кольору впливає вплив ультрафіолетового випромінювання, вік і гормональний баланс. Так, з віком активність меланоцитів знижується, що призводить до зменшення синтезу пігментів - їхня відсутність проявляється сивиною.

Якою буває структура волосся?

Волосся може бути різного діаметру залежно від особливостей будови стрижня.

Товсте волосся вважається найміцнішим і найстійкішим до впливу хімічних агентів. З цієї причини його найскладніше освітлити або завити.

Волосся середньої товщини – найпоширеніший тип структури волосся серед людей. Таке волосся легше піддається впливу доглядових засобів, його простіше укладати.

Тонке волосся є найчутливішим до зовнішніх чинників: механічних, хімічних і температурних. Ця особливість має і переваги – тонке волосся більш передбачувано реагує на процедури догляду та легше фарбується. Таке волосся потребує дбайливого догляду.

будова волосся

Фази росту волосся

Кожна волосинка на тілі перебуває у своїй фазі росту – саме тому можна помітити фізіологічне випадіння волосся або нерівномірність довжини. Знання фаз росту волосся допоможе вам не тільки краще орієнтуватися в засобах для догляду, а й розуміти, чому волосся випадає в певній кількості.

Загалом існують три фази росту волосся – анагенова, катагенова і телогенова.

Анаген

Анагенова фаза займає більшу частину життєвого циклу кожної волосини – від двох до семи років. До слова, саме від цього і залежить максимально можлива довжина волосся.

Під час цієї фази клітини кореня починають активно ділитися, внаслідок чого волосся подовжується. Швидкість росту може досягати 0.5 мм за день, а за рік волосся виростає на 10-15 см.

Катаген

Катаген можна назвати перехідною фазою між активним ростом і спокоєм волоса. Катагенова фаза триває до трьох тижнів – за цей час фолікул активно скорочується, через що клітини кореня уповільнюють свій поділ. У результаті волосся отримує менше живлення від кровоносних судин і поступово слабшає.

Телоген

На телогенову фазу припадає до чотирьох місяців життєвого циклу волосини. Саме в цей час волосина остаточно слабшає і випадає. Фолікул у телогені перебуває у спокої, окремо від волосини. Згодом стара волосина остаточно випадає, а у фолікулі починається фаза росту.

У волосистій частині шкіри голови приблизно третина фолікулів перебуває в активній фазі росту, ще по третині – у телогеновій і катагеновій фазах.

На тривалість анагенової фази й, відповідно, довжину волосся, впливає безліч чинників – насамперед це генетика, вік і спосіб життя.

Підсумки

Знаючи більше про будову волосся, ви зможете ефективніше піклуватися про нього і скоригувати свій догляд. Ключовий момент у догляді за волоссям – підтримання здоров'я шкіри голови та кутикули – зовнішнього захисного шару волоса. Щоб зберегти кутикулу цілісною і неушкодженою, важливо використовувати м'які шампуні та кондиціонери професійного рівня, уникаючи агресивних хімічних впливів. Регулярне зволоження, живильні маски й вітамінні комплекси допоможуть зміцнити кутикулу і запобігти її пошкодженню.

Здоров'я шкіри голови безпосередньо впливає на стан волосся. Щоб підтримувати її зволоженою і здоровою, регулярно мийте голову відповідним шампунем. Краще віддавати перевагу якісним засобам з не надто агресивними ПАРами. Визначити такі досить просто: м'які ПАРи не дають величезної кількості піни від порції шампуню розміром з горошину.

Для поліпшення кровообігу та прискорення оновлення клітин шкіри корисно робити масаж голови. Його можна поєднати з миттям голови: нанесіть шампунь і ретельно помасажуйте шкіру протягом кількох хвилин.

Якщо у вас є проблеми з випадінням волосся, чекаємо в нашій клініці Good Cells. Лікування екзосомами може стати ефективним розв'язанням цієї проблеми.

Зв'язок

Залишилися питання?

Заповніть форму та отримайте безкоштовну консультацію. Ми завжди готові відповісти на запитання та надати вичерпну інформацію.

Регенеративна медицина

Блог

Illustration

Що таке стовбурові клітини та які їх типи бувають

Стовбурові клітини – засновники кожного органу і тканини в нашому тілі. Вузькоспеціалізовані клітини, які утворюють печінку, серце, мозок та інші органи.

Illustration

Часті питання про
стовбурові клітини

Найпоширеніші міфи та запитання стосовно виробництва та використання стовбурових клітин.

Illustration

Клінічні випробування

Підтвердження ефективності застосування стовбурових клітин клінічними випробуваннями.

Illustration

Перспективи використання екзосом у медицині

Підтвердження ефективності застосування стовбурових клітин клінічними випробуваннями.

Illustration

Трансплантація стовбурових клітин

Як готують стовбурові клітини до трансплантації? Типи та способи трансплантації стовбурових клітин. Переваги.

Зв'язок

Контакти

Ми дружні та відкриті — контактуйте з нами легко.

Адреса

Клініка і лабораторія GOOD CELLS03115, Україна, м. Київ, вул. Івана Крамського, 9

Телефон

+38 (067) 242 82 22

Made with